Powrót do średniowiecznego herbu Radomia, to zwrot ku czasom świetności miasta - tak zwolennicy zmiany herbu Radomia przekonują do nowego wizerunku. Ten temat został poruszony na 45. Retrospotkaniu, które odbyło się 10. 01. 2023 r. w radomskiej Resursie. Przez rok pracowała specjalna komisja powołana przez Prezydenta Radomia na wniosek społeczników. Prof. Tomisław Giergiel członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Heraldycznego, historyk, genealog, heraldyk miał za zadanie zbadanie źródeł, które przekazałyby najstarsze informacje o herbie Radomia. Z jego badań wynika iż najstarszy wizerunek widnieje na dokumencie z 1421 roku, przechowywanym w Archiwum Państwowym w Lublinie. Jest to odcisk pieczęci, czyli litera R pod królewską koroną. Ekspert przypomina iż wszystkie elementy herbów zarówno rycerskich jak i miejskich mają znaczenie i są nie tylko znakiem informacyjnym ale także nośnikiem idei. Heraldyk przekonuje iż korona w herbie Radomia to nie tylko nawiązanie do postaci króla Kazimierza Wielkiego.
- symbolizuje także patronat królewski, szereg przywilejów, dzięki którym miasto bogaciło się. Pod nią litera R, to pierwsza litera nazwy Radomia. To zestawienie dwóch elementów jest bardzo czytelne, sięga do czasów kiedy Radom rozkwitał - wyjaśnia dr hab. Tomisław Giergiel.
Jak przekonują członkowie zwolennicy zmiany herbu, zmiany są konieczne gdyż obecny zawiera wiele błędów i bywa prezentowany na uczelniach jako przykład samowolnych wizerunków, ustanawianych przez samorządy bez konsultacji ze specjalistami oraz bez poszanowania reguł heraldycznych. Projekt nowego herbu miasta to powrót do średniowiecznej tradycji, oparty na wspomnianej pieczęci z 1421 roku. Zawiera literę R pod koroną królewską a godło to umiejscowione ma być na czerwonej tarczy.
Obecnie projekt ten został przedstawiony do zaopiniowania Polskiej Komisji Heraldycznej. Jeśli zostanie zaakceptowany, pochylą się nad nim radomscy radni.