Teleopaski trafią do osób powyżej 60 roku życia, którzy znajdują się w złym stanie zdrowia i wymagają wsparcia ze strony opiekuna telefonicznego . Miasto na zakup teleopasek otrzymało fundusze z Województwa Mazowieckiego.
– To rozszerzenie działań rozpoczętych w zeszłym roku, mających na celu zapewnienie seniorom większego poczucia bezpieczeństwa. W teleopaski wyposażyliśmy wtedy pierwszych sto osób. Teraz zwiększamy tę pulę o kolejnych trzydzieści opasek. Jeżeli trwający pilotaż pokaże, że to rozwiązanie się sprawdza, będziemy chcieli ten program rozwijać – zapowiada wiceprezydent Jerzy Zawodnik.
Każdy podopieczny otrzyma nieodpłatnie opaskę na nadgarstek monitorującą stan zdrowia z przyciskiem SOS, z możliwością połączenia głosowego z centrum teleopieki. Po otrzymaniu sygnału, teleopiekunowie organizują pomoc adekwatną do sytuacji danej osoby.
Warunkiem uczestnictwa w procesie naboru jest poprawne wypełnienie i dostarczenie do sekretariatu Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Radomiu przy ul. Żeromskiego 53, pokój 182, następujących dokumentów zgłoszeniowych:
1) wniosek o przystąpienie do projektu
2) kserokopia orzeczenia o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (jeśli dotyczy),
3) oświadczenie o niesamodzielności – w przypadku osoby niesamodzielnej,
4) klauzula informacyjna/klauzula zgody na przetwarzanie danych osobowych.
Dokumenty można składać osobiście lub za pośrednictwem poczty. Termin przyjmowania wniosków mija 25 lutego.