magistrat

i

Autor: Wojciech Wojcikowski

Dojdzie do połaczenia dwóch liceów w Radomiu?

2020-11-12 15:56

Uczniów coraz mniej za to potrzeby lokalowe radomskiej edukacji coraz większe. Władze miasta chcą dokonać połączenia dwóch liceów ogólnokształcących numer 12 z ul. Osiedlowej i 13 z ul. 25 czerwca. Obecnie pomiędzy radnymi i władzami miasta trwa dyskusja gdzie siedzibę miało by mieć połączone liceum.

Główną przesłanką do połączenia szkół jest mała liczba oddziałów w obu szkołach. W jednym jest ich 6, zaś w drugim 7.

- Oba licea funkcjonują w bardzo dużych budynkach, dobrze wyposażonych z doskonałym zapleczem sportowym. Z uwagi na to że w kolejnych latach nabór do obydwu liceów jest niesatysfakcjonujący wydaje się że naturalną naturalnym było połączenie obu szkół i umieszczenie w jednym budynku. Koncepcja którą zaprezentowaliśmy radnym polegała na tym, że chcieliśmy przenieść liceum  numer XIII które dzisiaj ma siedzibę na 25 czerwca do budynku Liceum XII na Osiedlową. Podczas komisji rady miejskiej radni zgodzili się, że połączenie szkół to słuszna inicjatywa, ale jednak chcą by połączone liceum miało swoją siedzibę przy ul. 25 czerwca - mówi Katarzyna Kalinowska wiceprezydent miasta.

Jak miasto zamierza wykorzystać budynki po dawnej szkole?

- W dużej potrzebie jest Publiczne Przedszkole numer 17, które mieście się w dwóch budynkach, w tym jednym wymagającym pilnego remontu. Za tym rozwiązaniem przemawiała bliska lokalizacja Leśniczówki i plac zabaw, duży parking którego dzisiaj bardzo brakuje na ulicę Zborowskiego. Druga potrzeba to potrzeby podopiecznych Młodzieżowego Domu Kultury. To placówka z setką kół zainteresowań, wychowankami którzy tak naprawdę są wizytówką naszego miasta.  Dzisiaj  ta instytucja nie ma odpowiedniego zaplecza do pracy; do tego żeby młodzi ludzie mogli rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Zajęcia MDK odbywają się w całym mieście i wydaje się, że budynek po Liceum numer 13- z dużą halą sportową byłby dobrym miejscem dla tej instytucji- wyjaśnia Kalinowska.

Ostateczna decyzja w sprawie przyszłości szkół będzie należeć do radnych.