Jeździectwo w szkolnym wydaniu ma już tradycję w Radomiu. Po Zespole Szkół im. Jana Pawła II przy Wierzbickiej i Zespole Szkół Agrotechnicznych tę pałeczkę przejmuje XII LO. Kilka lat temu działała szkolna baza jeździecka z własną stajnią i krytą ujeżdżalnią przy dawnej siedzibie "ogrodnika" czyli na Wośnikach. XII LO podpisało umowę ze Studenckim Klubem Jeździeckim w Lesiowie. Jak zapewnia dyrekcja tej placówki, obecnie jako jedyni w Radomiu ramach zajęć mieście, oferującą uczniom ten rodzaj sportu nieodpłatnie.
- Nauka jazdy konnej to niezwykle cenna inicjatywa z wielu powodów. Z całą pewnością kształtuje i rozwija ona odpowiedzialność, wrażliwość, intuicję i empatię, a obserwowane postępy w nauce wzmacniają też pewność siebie, refleks, koncentrację i cierpliwość. Jest to więc rozrywka nie tylko fizyczna, ale też intelektualna – mówi dr Radosław Lis, dyrektor XII LO.
Uczniowie XII LO podkreślają, że możliwość wyjścia z domu, spędzenia czasu na powietrzu i doświadczenia kontaktu z końmi jest czymś, co zwłaszcza dzisiaj przynosi wiele radości i pomaga dbać o kondycję nawet w czasie pandemii.
- Nasz klub w Lesiowie to stowarzyszenie z blisko 50-letnią tradycją, kierujące się takimi wartościami jak szacunek dla ludzi i zwierząt oraz wspieranie rozwoju młodzieży zarówno w sferze jeździeckiej, jak i osobistej – dodaje Krystyna Rogolińska, prezes SKJ Lesiów.
Uczniowie z "dwunastki" najpierw poznają podstawy kontaktu i pracy z koniem czyli: obsługę konia, czyszczenie, siodłanie. Sama nauka jazdy zaczyna się od stępowania na lonży po skoki przez przeszkody i wyprawy w teren.
- Uprawianie jazdy konnej niesie ze sobą wiele wymiernych korzyści dla organizmu – mówi Maria Andrzejewska, nauczyciel WF-u w XII LO. – Do najważniejszych zalet należą poprawa kondycji i koordynacji ruchowej, utrzymanie szczupłej i wysportowanej sylwetki, rozwijanie wielu grup mięśni, utrzymywanie równowagi i prostych pleców. Jazda konna pozytywnie wpływa także na układ krążenia i zmniejsza ryzyko chorób serca.