Wybory urna koperta

i

Autor: Wydział Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Krakowa, Facebook

Wybory samorządowe

Jak będzie przebiegało głosowanie i czym jest cisza wyborcza? Poradnik na wybory.

2024-03-26 14:13

Z domu należy wziąć dokument za zdjęciem i własny długopis. Zaś w lokalu wyborczym należy zapoznać się z instrukcją. W niedzielę odbędą się ogólnopolskie wybory do samorządu terytorialnego.

W Radomiu głosować będzie można w 115 miejscach w całym mieście. Uprawnionych do głosowania w Radomiu na dzień 5-04 jest 153 116 osób. Osoby wybierające się na wybory powinny wziąć ze sobą dokument ze zdjęciem, dzięki któremu członkowie komisji będą mogli zweryfikować naszą tożsamość (najlepiej dowód osobisty, paszport).  Głosowanie trwać będzie od 7:00 do 21:00. Głosujemy stawiając dwie przecinające się linie w kratce obok nazwiska kandydata.

- W Radomiu otrzymamy 3 karty do głosowania. Na karcie głosowania do sejmiku województwa mazowieckiego znajduję się 10 komitetów wyborczych. Na karcie do głosowania do rady miejskiej w Radomiu w czterech okręgach znajduję się  7 list z nazwiskami kandydatów. W jednym z okręgów jest zarejestrowanych 8 list. Na liście kandydatów na Prezydenta Miasta Radomia znajdują się nazwiska 7 kandydatów. W powiecie radomskim wyborcy dostaną cztery karty do głosowania- w wyborach do sejmiku województwa mazowieckiego, wyborach do rady gminy, wyborach na stanowisko wójta/burmistrza i do rady powiatu radomskiego -  mówi Anita Bugajny dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Radomiu.

Co z tą ciszą?

Od północy w piątek do końca głosowania ​w niedzielę trwa cisza wyborcza. Zabroniona jest między innymi  agitacja na rzecz kandydatów i list, roznoszenie ulotek, zrywanie i doklejanie plakatów wyborczych, a nawet udostępnianie profili kandydatów w mediach społecznościowych oraz publikowanie sondaży przedwyborczych. Po ulicach miast nie mogą poruszać się samochody z plakatami wyborczymi.

- W przypadku jeżeli mamy do czynienia ze złamaniem ciszy wyborczej powinniśmy zadzwonić na policję. Krajowe Biuro Wyborcze i komisarz wyborczy nie mają takich narzędzi, żeby decydować o ukaraniu kogokolwiek lub nakładać grzywny. Bardzo często pytani jesteśmy czy plakaty z kandydatami znajdujące się na samochodach, przyczepach i potykaczach na  parkingach znajdujących się przed lokalami wyborczymi są naruszeniem ciszy wyborczej. Nie są i nie powinny być usuwane przez członków komisji wyborczej. Natomiast takie plakaty i materiały wyborcze nie mogą się znajdować w lokalu wyborczym w dniu głosowania. Taki lokal powinien zostać sprawdzony dwukrotnie w przededniu głosowania i drugi raz w niedzielę - mówi Anita Bugajny.

Za złamanie ciszy wyborczej -polegającej na opublikowaniu sondaży- grzywna może wynieść milion złotych.