boccie

i

Autor: fot. Facebook. stowarzyszenie budujemy przystań

Jak wygląda praca z osobami niepełnosprawnymi w czasie epidemii?

2020-04-23 16:07

Z powodu epidemii kolejny już tydzień zamknięte są szkoły i placówki, które świadczyły pomoc dla niepełnosprawnych dzieci, wymagających szczególnej opieki. Jak wygląda ich nauka i terapia teraz?

Dzieci niepełnosprawne to osoby, które wymagają specjalnej opieki. Oprócz nauki potrzebują także rehabilitacji, wsparcia ze strony terapeuty, psychologa czy logopedy. Jak wyglądają ich zajęcia w trakcie pandemii? 

- Osoby niepełnosprawne mają niższą odporność i są bardziej narażeni na choroby - mówi Dagmara Janas ze środowiskowego Domu Samopomocy stowarzyszenia Razem. - Mamy kontakt online, w ten sposób prowadzimy zajęcia. Mamy tez kontakt telefoniczny. Chcemy, by nasi podopieczni widzieli naszych terapeutów. Osoba niepełnosprawna potrzebuję kontaktu tkaiego werbalnego i osobistego. Nasi podopieczni potrzebują rehabilitacji. Dostajemy informacje od rodziców, że te osoby mają problemy z poruszaniem. To jest ogromny problem. Rozważamy otwarcie zajęć rehabilitacyjnych jeden na jeden. Myślimy o tym. Czekamy na decyzję, czy możemy uruchomić takie zajęcia.  

Jak wygląda pomoc niepełnosprawnym w stowarzyszeniu Budujemy Przystań. 

- Tak jak wszyscy uczniowie w Polsce, również nasi mają lekcje  prowadzone zdalnie- mówi Aneta Kalbarczyk ze stowarzyszenia "Budujemy Przystań". - Każdy uczeń każdego dnia ma zajęcia zgodnie z planem edukacyjno- terapeutycznym. Te zajęcia są przeprowadzone we współpracy z rodzicami, na tyle ile jest to możliwe. Terapeuci dostosowują pracę do potrzeb i możliwości uczniów. W każdym momencie mogą napisać do nas rodzice. Staramy się ich wspierać w tym trudnym  momencie.  Wyposażyliśmy ich w potrzebny im sprzęt edukacyjny do korzystania w domu. Są to m.in : komunikatory, symbole graficzne, specjalistyczne programy komputerowe do komunikacji. Specjalistyczne gry sportowe, np. Boccia do realizacji zajęć ruchowych.