Pierwsze naloty na miasto miały miejsce już 1 września 1939 roku. Na początku nikt nie wiedział co tak naprawdę się dzieje.
- Pierwsze naloty rozpoczęły się 1 września tuż po godzinie 6. Na początku Polacy myśleli , że są to ćwiczenia wojskowe lub manewry. Dopiero kiedy w radiu usłyszano orędzie prezydenta Polski dowiedziano się o wybuchu wojny -mówi Sebastian Piątkowski historyk z Instytutu Pamięci Narodowej. - W dokumentach polskiego dowództwa jest zapis o tym, że Radom bombardowany jest non stop. Pierwszym celem stało się lotnisko, Naloty były tak skuteczne,że już drugiego dnia wojny lotnisko straciło przydatność wojskową. Tym samym cel Niemców został osiągnięty.
6 września miasto opuściły wszystkie lokalne instytucje i urzędy. Dwa dni później do miasta wkroczyły wojska niemieckie i zaczęła się okupacja miasta. Radom stał się miejscem, gdzie przetrzymywani byli polscy jeńcy wojenni.
- Właściwie od 8 września w Radomiu mieliśmy wielki obóz jeniecki, w którym przebywało kilkanaście tysięcy Polaków- mówi Sebastian Piątkowski. - Ten obóz znajdował się na terenie koszarów 72 pułku piechoty, tam gdzie teraz znajduję się centrum handlowe. Dodatkowo w Radomiu stworzyli dwa szpitale jenieckie. Były obsługiwane przez polskich lekarzy- jeńców wojennych i sanitariuszki głównie uczennice należące do Czerwonego Krzyża. Jeden ze szpitali mieścił się w budynku kina Apollo, dziś jest to budynek Teatru Powszechnego. Drugi szpital tak zwany liceum to budynek ówczesnego liceum im. Marii Konopnickiej przy ul. Żeromskiego. Przez pewien czas żołnierze różnych stopni byli w nich wymieszani. Potem utworzono oddzielny szpital dla żołnierzy i oficerów. Te szpitale mogły działać, dzięki pomocy całego radomskiego społeczeństwa. Brakowało medykamentów i sytuacja w tych szpitalach była bardzo trudna. Chodziło między innymi o pomoc materialną ale dochodziło też do pomocy w ucieczkach z tych placówek. Pomoc społeczeństwa w funkcjonowaniu tych szpitali to jedna z najładniejszych kart w historii pierwszych miesięcy okupacji niemieckiej.
W październiku 1939 na centralnych ziemiach Polski utworzono Generalne Gubernatorstwo, wtedy tez Radom stał się stolica jednego z dystryktu. Okupacja niemiecka w Radomiu trwała do 15 stycznia 1945, kiedy do Radomia weszły oddziały Armii Czerwonej wyparły z miasta oddziały niemieckie.