operacja stymulator

i

Autor: Wojciech Wójcikowski

Ochrona Zdrowia

Kardiolodzy ze szpitala na Józefowie wszczepili stymulator serca wielkości baterii od pilota.

2024-04-10 14:27

Lekarze kardiolodzy z Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego jako jedyni w regionie przeprowadził zabieg wszczepienia rozrusznika, który nie posiada elektrody. Można go wszczepić osobom mającym obniżoną odporność.

Stymulator w formie kapsułki został wszczepiony pacjentce w marcu. Szpital na Józefowie jest pierwszą placówką w regionie gdzie wszczepioną stymulator bez elektrody. Stymulator o rozmiarze i kształcie małej baterii, który jest implantowany za pomocą specjalistycznego urządzenia przez żyłę udową do prawej komory serca. Różni się od swojego poprzednika tym, że zamiast haczyków posiada system wkręcający, który ma ułatwić wymianę stymulatora w przyszłości. 

- Tego rodzaju stymulator może być wszczepiony osobie mającej cewnik, potrzebującej zabiegów dializy, mający choroby onkologiczne. Również chorzy mający problemy żylne gdzie jest problem z założeniem tych elektrod. Wszczepienie tego rodzaju mniejszego stymulatora jest dla nich bezpieczniejsze- mówi Cezary Orczykowski, kierownik oddziału kardiologii w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym 

Stymulator może być w ciele pacjenta przez 15 lat.

- Dotychczasowe badania producenta pokazały, że urządzenia nie podlega reakcji mocnej z orgznizmem i można je bezpiecznie usunąć. Przy zastosowaniu tego typu urządzenia jak do tej pory nie odnotowano infekcji w organizmie -mówi Jarosław Kosior kardiolog z Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu.

Zabieg implantacji stymulatora nie zawierającego elektrody jest finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.