Zbiórki na radomskiej nekropolii to już wieloletnia tradycja. Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza powstał w 1995 roku i od tamtej pory organizuje zbiórki, dzięki którym udało się odnowić wiele cennych nagrobków zarówno żeliwnych jak i kamiennych. Utworzono też trzy ścieżki edukacyjne, gdyż - jak podkreślają członkowie komitetu - ten cmentarz zawiera nie tylko zabytki architektury nagrobnej ale także miejsce spoczynku wielu osób, które tworzyły historię miasta, regionu i kraju. Tu są pochowani między innymi: malarz batalista Józef Brandt († 2 czerwca 1915 w Radomiu), major T. Brzęk – Osiński, dr Teofil Rewoliński (1821 - 1899) - doktor medycyny i inspektor Urzędu Lekarskiego, wybitny Senator II RP Maciej Glogier i doktor Ludwik Przybyłko, Stanisław Wierzbicki (1865 - 1937) - znany restaurator Królestwa Polskiego i II Rzeczypospolitej; biskup sandomierski Paweł Kubicki - sufragan sandomierski 1871 - 1944, autor wielu dzieł historycznych, wychowawca szeregu pokoleń kapłańskich oraz biskupi radomscy: Edward Materski i Stefan Siczek.
Jak informuje Sławomir Adamiec przewodniczący Społecznego Komitetu, ze względu na wysokie koszty renowacji nagrobków od kilku lat nie wskazują konkretnego celu zbiórki.
- Koszty te są już tak wysokie, że zbiórka z danego roku nie daje możliwości podjęcia robót. Jednak w tym roku mamy nadzieję, że wreszcie uda się wyremontować duży nagrobek. Który? Ta decyzja zapadnie po podsumowaniu kwesty - powiedział Sławomir Adamiec.
W 2023 roku społecznicy będą kwestować tylko w środę 1 listopada. Wolontariusze z puszkami staną w pobliżu bram od ul. Dębowej i Limanowskiego. Kwesta odbędzie się w godzinach od 9.00 do 15.00.