ręce

i

Autor: Wojciech Wójcikowski

Lekarze apelują o częste mycie rąk

2020-02-27 14:57

Prosta czynność może nas ochronić przed zarówno koronawirusem jak i grypą. Lekarze i epidemiolodzy apelują o częste mycie rąk, zwłaszcza w okresie zwiększonej liczby zachorowań na przeziębienie i grypę.

Obowiązek mycia rąk, który powinien być nawykiem, często jest bagatelizowany. Należy podkreślić fakt, że 80 procent wszystkich infekcji przenosimy przez ręce. Dbanie o higienę rąk to jedna z najprostszych i najskuteczniejszych metod profilaktyki zdrowotnej! Na dłoniach gromadzą się różne drobnoustroje w tym chorobotwórcze bakterie, wirusy, grzyby i pasożyty, będące przyczynami ciężkich chorób. Walka z nimi jest prosta -to woda i mydło Brudne ręce zwiększają ryzyko zachorowania na choroby takie, jak : grypa, biegunka, wirusowe zapalenie wątroby typu A, infekcje oddechowe, bąblowica, owsica, rotawirusy, glista ludzka, giardioza czy toksokaroza.

- Przenosimy wiele chorobotwórczych bakterii na rękach- mówi Ewa Golonka, naczelna pielęgniarka w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym. - Wywołują one szereg chorób. Aby sobie uzmysłowić jak jest ich dużo warto powiedzieć że na jednym centymetrze kwadratowym skóry jest 10 do potęgi 14 różnych bakterii. Dlatego tak ważne jest częste mycie rąk i robienie to prawidłowo.

Mycie rąk powinno trwać od 40 sekund do minuty. Jak to robić?


1. Zwilż ręce czystą, ciepłą, bieżącą wodą;
2. Nałóż niewielką ilość mydła (najlepiej mydło w płynie);
3. Potrzyj dłonie jedna o drugą (z dala od wody);
4. Potrzyj palce, kciuki i przestrzenie między palcami;
5. Potrzyj końce palców i paznokcie;
6. Potrzyj grzbiet każdej dłoni;
7. Opłucz ręce czystą, bieżącą wodą;
8. Osusz ręce czystym ręcznikiem lub ręcznikiem papierowym.

Szacuje się, że co ósmy Polak nie myje rąk przed jedzeniem, a co piąty nie robi tego po powrocie do domu. Co drugi mężczyzna i co czwarta kobieta w Polsce nie myją rąk po wyjściu z toalety.