Ponad 200 stanowisk barszczu sosnowskiego na mapach Mazowsza - takie dane podaje strona barszcz.edu.pl. Kontakt z tą rośliną, może prowadzić do poważnych poparzeń. Barszcze sasnowskiego to silnie toksyczną roślina - mówi Izbela Sachajdakiewicz, specjalistka badająca roślinę od 20 lat oraz współtworząca stronę barszcz.edu.pl.
Niebezpieczne jest to, że soku barszczy znajdują się związki, które obniżają odporność naszej skóry na promienie słoneczne, także do tak zwanych, oparzeń nie tyle na skutek kontaktu bezpośredniego z samym sokiem, jak w przypadku pokrzywy, co na skutek nasłonecznienia skóry, która wcześniej miała kontakt z barszczem. Wtedy właśnie dochodzi do tych podrażnień, rumieni, czy bąbli.
- Barszczu sosnowskiego nie należy usuwać na własną rękę - dodaje Sachajdakiewicz.
Jeśli ktoś podejrzewa, że spotkał na swojej drodze barszcz sosnowskiego, ja zachęcam do zgłoszenia tego fakt, przez stronę barszcz.edu.pl, mamy tam możliwość takiego anonimowego przesłania zdjęcia do rozpoznania. Jako eksperci pomagamy w rozstrzygnięciu, czy rzeczywiście, był to jeden z barszczy, jeśli okaże się, że tak, my wtedy umieszczamy taki punkt na naszej mapie. W tej chwili w myśl obowiązujących przepisów, należy zgłosić miejsce występowania tej rośliny do właściwego organu, czyli do wójta, burmistrza, bądź prezydenta miasta.
Barszcz Sosnowskiego to roślina osiągająca nawet do 4 metrów wysokości i posiada bardzo duże liście.