Jak informowaliśmy wczoraj wojewoda zdecydował, że Radomski Szpital Specjalistyczny będzie funkcjonował jako zakaźny do połowy września. Potem ma być przygotowany na przyjęcie pacjentów z innymi schorzeniami niż COVID. Dodatkowo lecznica ma przygotować 26 miejsc dla pacjentów z potwierdzonym wynikiem na COVID-19. Ta decyzja dotarła do radomskiego magistratu.
- Z jednej strony jesteśmy z tej decyzji zadowoleni, bo sami o to wnioskowaliśmy - mówi wiceprezydent Jerzy Zawodnik. - Sama realizacja wydaje nam się dość ciężka do realizacji. Wydaje się, że na szczeblu centralnym ktoś tego nie przemyślał. Z tej decyzji wojewody wynika, że do 14 września do godziny 24 mamy być szpitalem zakaźnym, a po tej godzinie przyjmować pacjentów jako szpital specjalistyczny. Powstaje pytanie, co mamy zrobić z pacjentami chorymi na COVID-19. Obecnie jest ich około 50 a my mamy przygotować jedynie 26 miejsc dla chorych na COVID-19. Gdzie mamy wysłać resztę? Kolejna kwestia to kwestie remontowe. Dokonaliśmy w szpitalu wielu przeróbek. Stworzyliśmy specjalne śluzy by chronić nas personel. teraz w szpitalu specjalistycznym nie będą one potrzebne i muszą być zlikwidowane. Pozostaje jeszcze kwestia fumigacji pomieszczeń, gdzie przebywali chorzy na COVID-19. My szykowaliśmy się do tego przekształcenia , ale teraz musimy przeprowadzić wszelkie prace w tempie expresowym. W związku z tym wysłaliśmy wniosek do Narodowego Funduszu Zdrowia i wojewody mazowieckiego z prośbą o to, abyśmy dostali więcej czasu na przekształcenie. Liczyliśmy, że potrzebujemy miesiąca na przeprowadzenie prac. My w piśmie wskazaliśmy datę, że możemy to zrobić do 28 września.
Radomski Szpital Specjalistyczny funkcjonuje jako imienny od kwietnia 2020 roku.
Szpital na Józefowie
Według polecenia wojewody w szpitalu na Józefowie mają pojawić się miejsca do obserwacji pacjentów z objawami COVID-19.
- Tego typu miejsca do obserwacji pacjentów są przygotowane na każdym oddziale- deklaruje Karolina Gajewska rzecznik Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego. - One pojawiły się już 3 miesiące temu. Wstępna selekcja odbywa się na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Liczymy, że pojawią się szybkie testy na koronawirusa, co znacznie skróciłoby czas oczekiwania na wynik i poprawiło organizacje pracy. Przekształcenie szpitala jednoimiennego w specjalistyczny odciążyłoby nasz SOR. Obecnie ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w ciągu doby korzysta nawet 200 osób, większość to zachorowania nagłe i wypadki. Stan zdrowia tych pacjentów jest ciężki lub bardzo ciężki, wymagający natychmiastowej i specjalistycznej interwencji medycznej.
Aktualizacja. Władze miasta otrzymały zgodę wojewody na przesunięcie terminu przekształcenia szpitala zakaxnego w specjalistyczny do 28 września.