MHR1

i

Autor: AD

Muzeum Historii Radomia otwarte. Gdzie można poznać dzieje miasta?

2022-08-13 20:30

Są animacje, przenoszące w czasy średniowiecza, mundury z różnych epok czy symboliczna dla miasta Apteka pod Białym Orłem odtworzona z najmniejszymi detalami. Radom ma stałą wystawę w super nowoczesny sposób pokazującą dzieje miasta. Uroczyste otwarcie odbyło się w sobotę (13.08) w wyremontowanych Kamienicach Gąski i Esterki.

Na to wydarzenie Radom czekał od ... kilku pokoleń, o o muzeum pokazującym dzieje miasta mówiło się już na początku XX wieku. 

- To bardzo ważny dzień dla wszystkich osób zaangażowanych w to zadanie- przyznał Adam Duszyk, wicedyrektor Muzeum im. Malczewskiego. - Mieliśmy bardzo wielu poprzedników, którzy zabiegali o takie miejsce, jak ks. Jan Wiśniewski, ks. Rokoszny, Aleksander Saiwcki i wielu innych... 

Muzeum Historii Radomia mieści się w Kamienicach Gąski i Esterki na radomskim Rynku, które przeszły kapitalny remont. Ogrganizatorzy całego przedsięwzięcia postawili na nowoczesne multimedia. Dzięki temu można spotkać średniowiecznych rzemieślników i kramarzy czy przez wizjer zerknąć na spotkanie spiskowców, odbywające się w refektarzu klasztoru oo. Bernardynów, a chodzi o konspirację przed Powstaniem Styczniowym. Na trzech kondygnacjach prześledzić można historię Radomia - od najdawniejszych, prehistorycznych czasów odkrywanych dzięku pracy archeologów, przez czasy średniowiecza, epokę nowożytną z kramami miejskimi i radomskim zamkiem, po rok 1945. Odtworzono też Aptekę Pod Białym Orłem, przez wiele pokoleń symbol Radomia oraz gabinet Walerego Przyborowskiego, znanego pisarza i historyka, który żył i pracował właśnie w Radomiu. 

- Jestem pewien, że zarówno mieszkańcy naszego miasta, jak i goście z całej Polski będą tu mogli spędzać długie godziny. Zapoznanie się ze wszystkimi treściami i artefaktami prezentowanymi w Muzeum Historii Radomia daje obraz niezwykłych, ciekawych, pełnych niepokojów, wzlotów i upadków dziejów Radomia – jesteśmy dumni z naszego miasta i jego historii- mówił Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum im. Malczewskiego, które od dawna gromadziło eksponaty, dzięki którym możliwe stało się stworzenie takiej ekspozycji. 

Utworzenie Muzeum Historii Radomia kosztowało ponad 16 mln złotych. Inwestycję sfinansował Samorząd Województwa Mazowieckiego.

–  Jestem przekonany, że zwiedzając wystawę na nowo poznamy i odkryjemy nasze piękne miasto. Świetnie zaaranżowane miejsce z wieloma ciekawymi multimedialnymi rozwiązaniami, a przy tym bardzo przystępne zachwyci każdego - powiedział wicemarszałek Mazowsza Rafał Rajkowski.