nowe prace w Muzeum im. Malczewskiego

i

Autor: Muzeum im. Jacka Malczewskiego

Muzeum im. Malczewskiego powiększa zbiory. Co kupiono tym razem?

2020-10-12 15:43

Zbiory Muzeum im. Malczewskiego znów się powiększają. Po zakupach dzieł patrona placówki, przyszedł czas na kolekcję sztuki nieprofesjonalnej. Tym zarazem zakupiono dzieła Jana Nowaka, laureata wielu wystaw i konkursów. Zakup tych prac otwiera przygotowania do krajowej wystawy, która odbędzie się w Muzeum im. Malczewskiego w Radomiu w 2025 roku. Jak zapewniają organizatorzy będzie to ważne i ciekawe wydarzenie. Dlaczego?

 - Głównym celem zakupu linorytów Jana Nowaka jest uzupełnienie zbiorów oraz organizacja w 2025 roku w radomskim muzeum trzeciej już edycji wystawy pt. "Talent, pasja, intuicja". Wystawa odbywa się co 20 lat i prezentuje prace artystów sztuki nieprofesjonalnej oraz nowych, docenionych przez środowisko kolekcjonerów  i muzealników – wyjaśnia  Leszek Ruszczyk, p.o. dyrektora Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Jak dodaje, Radom jest doskonałym miejscem do organizacji tego wydarzenia, gdyż kolekcja sztuki nieprofesjonalnej jaka znajduje się w Muzeum im. Jacka Malczewskiego uznawana jest za jedną z najlepszych w Polsce.

Koszt prac to ponad 7 tys. złotych. Zakupy dokonano dzięki wsparciu samorządu województwa mazowieckiego.

Jan Nowak to znany i ceniony twórca w swojej dziedzinie. Początkowo pracował przy przy wydobywaniu, sortowaniu węgla, a w późniejszym czasie jako sztygar w kopalni "Katowice". Po ukończeniu technikum prowadził warsztat samochodowy. W 1957 roku zaczął uczęszczać na zajęcia z technik graficznych do Ogniska Plastycznego prowadzonych przez znanego grafika Stefana Suberlaka, gdzie - jak wspominał artysta - poznał technikę tworzenia linorytów.  Wspólniez Józefem Rockstrochem, Franciszkiem Kurzeją utworzył nieformalną  grupę „Gwarek 58”, łączącą twórców pracujących w tym  czasie w kopalni „Katowice”, ale tworzących samodzielnie, bez prowadzącego zajęcia profesjonalnego artysty. Jan Nowak w 1989 roku otrzymał uprawnienia wykonywania zawodu artysty plastyka, przyznawane wówczas przez Ministra Kultury i Sztuki.  Miał wiele znaczących wystaw indywidualnych. Jest laureatem nagród w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Stworzył ponad 300 linorytów. w Jego pracach dominują  sceny myśliwskie, przyroda, relacja człowieka z otaczającym go światem, z drugim człowiekiem i Bogiem. Jego prace prezentowane były też zagranicą, m.in. w Niemczech, Finlandii i Francji, a także podczas Summer Exhibition w Royal Academy of Art w Londynie oraz w Galerii Narodowej w Bratysławie.