young

i

Autor: źródło Pixabay

Edukacja

Nauczyciele i dyrektorzy debatowali jak pomagac uczniom mających problemy emocjoanalne

2023-04-24 15:50

Obserwuj i reaguj- pod takim hasłem odbyła się w Radomiu konferencja dla nauczycieli i dyrektorów szkól dotycząca prób samobójczych podejmowanych przez młodych ludzi. Ich liczba rośnie. Wpływ na to miała najpierw pandemia potem wojna na Ukrainie.

Statystyki są zatrważające! W ubiegłym roku na Mazowszu uczniowie szkół podstawowych i średnich podjęli 124 próby samobójcze, z czego 32 były skuteczne. Stąd dyskusje takie jak ta, by dostrzegać problemy młodych ludzi i odpowiednio na nie reagować.

- Dzisiejsza konferencja jest dla nauczycieli, dyrektorów szkół, psychologów i pedagogów oraz wszystkich zainteresowanych tematyką. Samobójstwa wśród dzieci i młodzieży to ogromna tragedia dla wszystkich. Tego typu przedsięwzięcia posłużyć temu by obserwować, umieć pomóc zareagować i sprawić, żeby jak najmniej takich sytuacji występowało- mówi Edyta Wójcik dyrektor Radomskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, organizator konferencji

Czy tego spotkania są ważne? 

- Te statystyki są zatrważające, poraża liczba dokonanych samobójstw wśród dzieci. Ta dzisiejsza konferencja organizowana we współpracy z Kuratorium Oświaty podejmuję te bardzo trudną tematykę. Ale jeżeli tego rodzaju konferencja pozwoli uratować życie jednego młodego człowieka, to może się ona odbywać raz w miesiącu - mówi wiceprezydent Radomia katarzyna Kalinowska.

Co jest powodem takich problemów dzieci i młodzieży.

- Samobójstwo to jest taki rodzaj krzyku młodego człowieka. Chodzi o to by zauważyć młodego człowieka i jego problemy. Chodzi nie tylko o zauważenie, ale też zaopiekowanie się takim młodym człowiekiem. Te dzieci czują się odrzucone, opuszczone. Wiele rodzin doświadcza różnego rodzaju kryzysu. W tym kryzysu więzi. Dzieci mają małe poczucie bezpieczeństwa w rodzinach. Jest tez duża ilość hejtu w telewizji czy internecie, co też jest przyczyną. Takim kolejnym kamyczkiem jest też wojna na Ukrainie. Wiele osób odczuwa depresję, obniżenie nastroju w związku z tym co się tam dzieje - mówi Andrzej Gołębiowski, profesor Akademii Handlowej Nauk Stosowanych w Radomiu, jedne z prelegentów na konferencji.

Podobne konferencje mają odbywać się regularnie.