konferencja pod dawna siedziba FB

i

Autor: Jakub Białczak

Nie godzą się na rozbiórkę dawnej siedziby Fabryki Broni. Apelują do premiera [AUDIO]

2020-11-04 17:40

Dziewięć radomskich organizacji i stowarzyszeń podpisało się pod listem otwartym, w którym sprzeciwiają się planom wyburzenia historycznego gmachu fabryki.

Autorzy apelu podkreślają rolę fabryki w rozwoju Radomia, podając jej budynek jako najważniejszy symbol rozwoju Radomia w ubiegłym wieku. Podkreślają też rolę fabryki w Centralnym Okręgu Przemysłowym i towarzyszący jej rozwój dzielnicy mieszkaniowej wraz z infrastrukturą społeczną, taką jak np. stadion "Broni".

Budynek powstał w latach 20. ubiegłego wieku, jego właścicielem jest obecnie Agencja Rozwoju Przemysłu. ARP zapowiadało rewitalizacje dawnego gmachu fabryki Broni z przeznaczeniem na lokale biurowe, jednak po ekspertyzach zdecydowano o jego rozbiórce. Obiekt nie jest wpisany do rejestru zabytków.

List do premiera Mateusza Morawieckiego podpisały między innymi: Radomskie Towarzystwo Naukowe, Radomski Samorząd Obywatelski, Izba Przemysłowo-Handlowa Ziemi Radomskiej, Stowarzyszenie "Strefa Łucznik", Klaster Przemysłowy dawnych terenów COP.

Kopia pisma trafiła też do wicepremierów: Jarosława Kaczyńskiego i Jarosława Gowina. Zdaniem autorów listu dawny gmach po Fabryce Broni po rewitalizacji może posłużyć, w przypadku podziału Mazowsza, jako siedziba nowego urzędu wojewódzkiego. Więcej na ten temat w materiale audio.

Jarosław Kowalik i dr Łukasz Zaborowski - 9 radomskich organizacji sprzeciwia sie wyburzeniu dawnej fabryki Broni
Radomscy uczniowie zbudowali pojazd na energię słoneczną

Zdasz test na pieszego? Sprawdź, czy nie stwarzasz zagrożenia!

Pytanie 1 z 15
Kiedy pieszy ma obowiązek posiadać odblaski?