Zbiory muzeum im. Jacka Malczewskiego wzbogaciły się o kolejne nabytki. W ich kolekcji znalazł się japoński ekwipunek pochodzący z epoki Edo. Jest to zbroja Ashigaru razem z kołczanem Utsubo Yamato i łukiem Yumi. Na zbroje składa się prosty pancerz Dō, ochraniacze ramion, nagolennic i hełmu jingasa.
Ashigaru byli żołnierzami pochodzącymi z najniższej klasy społecznej. Byli to mnisi, osoby bezdomne, a także chłopi którzy nie posiadali własnej ziemi. Początkowo byli najemnikami, z czasem zostali włączeni do rodzin samurajskich dzięki czemu mogli nosić herby rodowe na pancerzu, który określał z jakiego rodu pochodzą. - Powiedziała Katarzyna Jendrzejczyk, kierownik Działu Sztuki Nieprofesjonalnej w muzeum Malczewskiego.
Kołczan datowany jest na pierwszą połowę XIX wieku. Jest to kołczan podróżny, wykonany z drewna i pokryty papierem maché i hebanową laką. Dzięki zastosowanym materiałom, był on bardzo lekki. W komplecie znalazł się nie tylko łuk Yumi, ale również 4 strzały bojowe.
Poza japońskim ekwipunkiem, muzeum nabyło równiez obraz "Anioł" z 1911 roku, którego autorem jest Wacław Michał Ichnowski. Prace wykonano pastelami i namalowano wedlug pracy Jana Matejki pt. "Pieśń - Studium do obrazu Joanna d'Arc".
Wacław Michał Ichnowski urodził się w 1857 roku w Radomiu. Artysta studiował na krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, a następnie kontynuował edukację w Wiedniu i Monachium. Malował głównie przy pomocy farb olejnych i pastelowych, a tematyką jego prac były m.in. portrety czy sceny rodzajowe.