W tym roku do budżetu obywatelskiego Mazowsza zgłoszono 231 projektów. Pozytywną opinię 109 zgłoszeń, w tym osiem pomysłów z regionu radomskiego. Są to mini ogród botaniczny przy Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, remont chodnika przy ulicy Piłsudskiego w Pionkach, młodzieżowe warsztaty artystyczno-multimedialne, których efektem będzie realizacja filmu muzycznego, program profilaktyki zapobiegania próchnicy u przedszkolaków, doposażenie w nowoczesny sprzęt pracowni rentgenografii w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Radomiu, szkolenie profilaktyczne kierowców w wieku 25 - 59 lat w zakresie doskonalenia techniki jazd, program wspierania prawidłowego rozwoju dzieci i młodzieży, oraz wsparcie działań Orkiestry Dętej.
Na realizację wszystkich projektów z pozytywną oceną samorząd Mazowsza przeznaczył 25 mln zł. O tym, które z nich otrzymają wsparcie, zadecydują w głosowaniu mieszkańcy. Mazowsze jest jednym z pierwszych województw, które zdecydowały się na wprowadzenie budżetu obywatelskiego. Zainteresowanie przerosło oczekiwania organizatorów:
– Mazowszanie wiedzą doskonale, czego potrzebują i są bardzo kreatywni. Świadczą o tym zgłaszane przez nich projekty, wśród których można znaleźć zarówno akcje społeczne, takie jak warsztaty, wydarzenia kulturalne czy zajęcia dla dzieci i młodzieży, ale też zadania stricte inwestycyjne, jak np. strefy dla rodziców i pacjentów przy szpitalach wojewódzkich - zaznacza Adam Struzik, marszałek Mazowsza.
Wśród pozytywnie ocenionych projektów znalazło się 26 o charakterze ogólnowojewódzkim i 83 projekty, które maja być realizowane w regionach. Jak podkreśla Sara Michalska p.o. zastępcy dyrektora Departamentu Organizacji ds. Organizacyjnych w urzędzie marszałkowskim autorzy projektów, które nie uzyskały pozytywnej oceny nie powinni się martwić, bo nadal są szanse na realizację także tych pomysłów. – Pewnej grupy projektów dotyczącej infrastruktury drogowej nie mogliśmy skierować pod głosowanie, bo już je realizujemy w ramach innych zadań. Z kolei realizacja wielu pomysłów mieszkańców dotyczących remontów, rozbudowy, przebudowy dróg czy podniesienia poziomu bezpieczeństwa na drogach wymagałaby pozyskania przez nas gruntów czy przeprowadzenia wymaganych prawem czasochłonnych analiz i nie jest możliwa w ramach BOM. Dlatego zarząd województwa, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, zobowiązał Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Warszawie do oceny zasadności i sposobu realizacji takich projektów. Kolejne działania będą zależne od wyniku analizy. Jeśli potrzeba realizacji projektu zostanie potwierdzona, projekt zostanie zrealizowany ze środków innych niż BOM – dodaje Sara Michalska.
Głosowanie rozpoczyna się 26 października i potrwa do 16 listopada. Mogą brać w nim udział tylko mieszkańcy Mazowsza, a każda osoba, która zdecyduje się na ten krok może oddać dwa głosy – jeden na projekt z puli ogólnowojewódzkiej i jeden z podregionalnej. Poparcie dla wybranych pomysłów można zaznaczać elektronicznie lub osobiście w siedzibie urzędu i w jego delegaturach. Wyniki poznamy do 30 listopada.