Przetaczania osocza od ozdrowieńców osobom chorym na COVID-19 to jedna z metod walki z chorobą, która jest wykorzystywana w polskich szpitalach. Osocze pobiera się od osób , które przeszły chorobę i mają dwa wyniki ujemne na COVID-19. W Radomiu osocze pobiera się w Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Do tej pory na oddanie osocza zdecydowało się 36 osób.
- Procedura pobrania osocza jest podobna do pobrania krwi pełnej. Polega ot na tym, że specjalny aparat pobiera osocze, czyli treść płynną krwi, natomiast krwinki wracają do krwiobiegu - mówi Krzysztof Radziejowski zastępca dyrektora Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. - Jest to zabieg dłuższy niż pobranie krwi, trwa około 45 minut. Osoby, które do nas przychodzą powinny być zdrowe i nie przyjmować leków i nie przechodziły transfuzji krwi. Kryterium wieku to jest od 18 do 60 lat.
W pobranym osoczu badana jest liczba przeciwciał. Jeżeli ich liczba jest większa niż 160, osocze może być używane jako lek dla innych chorych na COVID-19. Zasada jest prosta, im większa liczba przeciwciał tym wartość terapeutyczna płynu jest większa. Potem mrożony płyn jest przekazywany do lecznic, gdzie znajdują się chorzy na COVID-19.