W tym roku do nagrody im. Witolda Gombrowicza zgłoszono 105 książek. Nagroda przekazywana jest za debiut prozatorski. Wśród nominowanych znalazły się:
Joanna Gierak-Onoszko za książkę „27 śmierci Toby`ego Obeda”
Urszula Zajączkowska za esej „Patyki, badyle”
Dorota Kotas za książkę „Pustostany”
Barbara Sadurska za powieść „Mapa”
Natalia Suszczyńska za zbiór opowiadań „Dropie”.
- Przez kilka najbliższych tygodni na stronach Nagrody i na stronach Muzeum Witolda Gombrowicza będziemy publikować opinie jurorów o każdej z książek, a we wrześniu wybierzemy laureata i ogłosimy werdykt kapituły. Uroczyste wręczenie nagrody nastąpi natomiast podczas festiwalu „Opętani Literaturą”, który ze względu na epidemię przesuwamy na listopad - zapowiada Kurator Muzeum Witolda Gombrowicza Tomasz Tyczyński.
Jednym z inicjatorów powołania nagrody literackiej był prezydent Radosław Witkowski.
- Po tych pięciu latach śmiało mogę powiedzieć, że warto było ustanowić tę nagrodę. Promocyjny efekt przerósł moje oczekiwania. Nagroda stała się znaczącym ogólnopolskim wyróżnieniem kulturalnym i z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem twórców. Radom to miejsce wyjątkowo sprzyjające debiutantom i świetne miejsce do rozpoczęcia kariery. Pokazują to poprzedni laureaci nagrody literackiej, którym wygrana w Radomiu otworzyła drzwi do kariery literackiej - mówi prezydent Radosław Witkowski.
Zwycięzca nagrody im. Witolda Gombrowicza otrzyma 40 tysięcy złotych, a pozostali nominowani po 2 tysiące złotych.