145 mln złotych - Tyle w ubiegłym roku przeznaczono z budżetu miasta na inwestycje. Samorząd Radomia podsumował 2023 rok. Wśród największych inwestycji jest rozpoczęcie trzech: przebudowy wiaduktu między Żeromskiego i Lubelską, rozbudowy Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym i budowy III etapu trasy N-S. Równie ważne było zdobycie 76 mln na przebudowę ul. Wolanowskiej i Skrzyżowania Maratońskiej z Dębową, a także powrót drużyny Radomiaka na stadion przy ul. Struga:
Cały czas trwają przygotowania do ogłoszenia przetargu na wschodnią i zachodnią trybunę stadionu przy ul. Struga i tak jak zobowiązał się zarząd MOSiR-u, 20 grudnia dokumenty zostały przekazane do urzędu. W tej chwili zespół prowadzi prace tak żebyśmy mogli jak najszybciej ogłosić ten przetarg. - Powiedział Radosław Witkowski, prezydent Miasta.
Jak przypomina miasto, ubiegły rok to kontynuacja przebudowy ulic gruntowych a nowe nawierzchnie zyskały m.in. Piwna i Zgodna, Wiertnicza, Biegunowa czy Zagonowa. A co udało się zrobić w Radomskiej edukacji?
Trwają prace przy budowie sali do gimnastyki korekcyjnej w X LO im. S. Konarskiego oraz rozbudowa Zespołu Szkół Specjalnych i Placówek Oświatowych przy ul. Lipskiej. Uruchomiliśmy nowoczesną Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną przy ul. Kujawskiej. Powstają też dwa Branżowe Centra Umiejętności, na których utworzenie pozyskaliśmy 27 mln zł. Będą one przygotowywać do pracy specjalistów z zakresu prac wykończeniowych oraz automatyki przemysłowej. Z sukcesem zakończyliśmy projekt „Dostępna szkoła” w PSP nr 14 i PSP nr 3. Ponadto, jako jedni z pierwszych w Polsce powołaliśmy rzecznika praw ucznia - Mówi Katarzyna Kalinowska, wiceprezydent Radomia.
2023 rok to również kontynuacja programów społecznych w tym program polityki senioralnej "Siła w seniorach", a także współfinansowanie programu wsparcia zdrowia prokreacyjnego i in vitro.
Warto zauważyć, że w 2023 roku bardzo dużo się działo. O Radomiu przypomniały w Polsce i w całej Europie Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show czy obchody kolejnej rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec 76. Na mapie kulturalnej naszego kraju Radom mocno zaznaczył swoją obecność dzięki Radomskiej Orkiestrze Kameralnej, która entuzjastycznie została przyjęta w Filharmonii Narodowej. Wrócił też Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski „Arboretum”. Rozwijają się także: Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza i Nagroda Literacka Prezydenta Miasta Radomia. Życiem tętnią również przestrzenie, które stworzyliśmy, w tym kamienica Deskurów, gdzie w minionym roku mogliśmy m.in. oglądać wystawę prac Zdzisława Beksińskiego czy nowa hala RCS, która gościła już nie tylko znakomitych sportowców, ale również była miejscem organizacji wielu wydarzeń o charakterze rozrywkowym. - Powiedział Mateusz Tyczyński, wiceprezydent Radomia.
Wśród innych ważnych inwestycji samorząd wymienia też te które realizowały miejskie spółki. Mowa tu m.in. o zakończeniu przebudowy kamienic przy ul. Wałowej i Bożniczej przez spółkę Rewitalizacja i zakup 6 nowych elektrycznych autobusów przez MPK.