fabryka

i

Autor: źródło : FB Platforma Przemysłu Przyszłości

Wydarzenia

Pokazano koncepcje rewitalizacji dawnego budynku Fabryki Broni. Rozpoczął się II Kongres Radom Przyszłości

2023-06-30 16:30

Przedstawienie koncepcji zagospodarowania budynku dawnej Fabryki Broni i dyskusja nad raportem , który diagnozuje potencjał Radomia – to dwa najważniejsze wydarzenia trwającego dwa dni Kongresu Radom Przyszłości.

Forum Radom

Kongres odbywa się na dziedzińcu dawnej Fabryki Broni Łucznik. To właśnie tam zaprezentowano koncepcję zagospodarowania tego miejsce. List intencyjny w sprawie rewitalizacji podpisały Agencja Rozwoju Przemysłu i wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.

Ten obiekt to będzie tak naprawdę instytucja. Ma się nazywać „Forum Radom”  Integralną częścią tej instytucji m być wystawa stała „Respublica” nawiązująca do I Rzeczpospolitej. Chodzi o nawiązanie do naszego dziedzictwa kulturowego i naszej historii. Ta instytucja będzie łączyła przeszłość i przyszłość. Chcemy otworzyć się na inne kraje, które znajduj się w podobnej sytuacji jak my i myślą podobnie jak my. To jest koncepcja. Ten budynek jest objęty ochroną konserwatorską. W związku z tym zostanie zachowana bryła architektoniczna. Niestety budynek jest zniszczony w taki sposób, że pozostałych części budynku nie uda się uratować. Dziedziniec w tym budynek i dziedziniec obok będzie całkowicie otwarty dla społeczności. Budynek będzie podniesiony o jedną kondygnację. Środki, które zamierzamy pozyskać na to przedsięwzięcie będziemy czerpać z Krajowego Programu Odbudowy. Po otrzymaniu decyzji o finansowaniu tego obiektu rozpoczniemy prace z pozwoleniem na budowę. Wtedy rozpoczną się pracę i od tego momentu należy liczyć 2-3 lata – mówi Sebastian Dąbski wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu.

Dyskusje o przyszłości

W trakcie II  kongresu „Radom Przyszłości” odbywają się rozmowy dotyczące rozwoju samego miasta i regionu. Mowa jest także o rozwoju firm i branż z regionu radomskiego.

Podczas tego kongresu zaprezentowaliśmy koncepcję zagospodarowania dawnego budynku Fabryki Broni. Zajmujemy się także zagadnieniami ekeperckimi, którymi zajmuję się nasza fundacja czyli przede wszystkim przemysł przyszłości i nowe technologie. Na tym kongresie  prezentujemy raport z którego wynika, że Radom i przemysł przyszłości, to są bardzo bliscy krewni – mówi Robert Kłosowski prezes Fundacji Rozwoju Przemysłu Przyszłości.

Głos zabierali prelegenci zajnujący się rozwojem miast 

- Radom ma bogate tradycje jeżeli chodzi o pewne gałęzie przemysłu. Chodzi o przemysł metalowy czy przemysł mszynowy. Jeżeli chodzi na przykład o liczbę patentów na jednego mieszkańca jesteśmy na 10 miejscu w Polsce. To ścisła czołóówka. Chodzi oczywiście o patenty z obszartów inżynieryjnych. Jeżeli chodzi o przedsiębiorczość w Radomiu i te zakłady które tu są, to sa one bardzo rozwojowe. i one są gotowe na rozwój w dziedzinie przemysłu przyszłości - mówi dr Łukasz Zaborowski, ekepert Instytutu Sobieskiego i prezes Radomskiego Towarzystwa Nauowego. 

Kongres potrwa do jutra.