Chodzi między innymi o twórców wykonujących umowy o dzieło i zlecenie, jest jednak kilka warunków do spełnienia. - Aby otrzymać świadczenie należy uzyskać przychód z umowy cywilnoprawnej zawartej do 15 grudnia 2020 r. m.in. z działalności twórczej w zakresie sztuk plastycznych, literatury, muzyki, działalności artystycznej w dziedzinie sztuki aktorskiej, wokalistyki, usług w zakresie architektury, informuje Piotr Olewiński, rzecznik prasowy ZUS. - Osoba, która wystąpi z wnioskiem o świadczenie nie może posiadać innego tytułu do ubezpieczeń społecznych (np. nie może w tej sytuacji pracować na etacie, czy prowadzić działalności gospodarczej, itp.), dodaje Piotr Olewiński.
Wnioskodawca musi się tez zmieścić w odpowiednim limicie przychodów. - Przychód z umowy cywilnoprawnej w miesiącu przed tym, w którym składany jest wniosek o jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe, nie może przekroczyć 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, informuje Piotr Olewiński. To obecnie kwota nieco ponad 15 i pół tysiąca złotych. Dokumenty można składać przez Portal Usług Elektronicznych ZUS
Dodatkowe jednorazowe świadczenie wynosi 2080 złotych. - Jeśli jednak suma przychodów z umów cywilnoprawnych w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym składany jest wniosek wynosi do 1299,99 zł, to ZUS wypłaci świadczenie w wysokości sumy wynagrodzeń z tych umów, mówi Piotr Olewiński.