Przed pomnikiem Ludzi Skrzywdzonych i w siedzibie Lasów Państwowych złożone zostaną wieńce, zaś w katedrze o 18 sprawowana będzie Msza Święta w rocznicę protestu. Oprócz oficjalnych uroczystości zaplanowano szereg wydarzeń towarzyszących. Od piątku do niedzieli o 22 na fontannach będzie można zobaczyć film "Jesteśmy historią" W sobotę, 26 czerwca planowane są wycieczki śladami Radomskiego Czerwca, a o godz. 20.00 przy fontannach odbędzie się spotkanie z bohaterami Czerwca 76. Będzie też można wysłuchać pieśni Solidarności w wykonaniu zespołu Sonanto. W niedzielę, 27 czerwca odbędzie się tradycyjny Półmaraton Radomskiego Czerwca. Niedzielne popołudnie można spędzić na pikniku rodzinnym „Przystanek PRL”. W programie też szereg innych atrakcji, które przypomną klimat lat siedemdziesiątych, m.in. kiermasz, animacje dla dzieci i dorosłych, pokaz mody sprzed lat. Do udziału w obchodach zachęca włodarz miasta Radosław Witkowski.
- Pandemia pokrzyżowała nam plany, ale uznaliśmy, że nie możemy się poddawać. Kolejny raz chcemy pokazać jak ważnym miejscem na europejskiej drodze do wolności jest Radom - mówi prezydent Radosław Witkowski.
Współorganizatorem obchodów jest Stowarzyszenie Czerwiec 76.
– To miasto powiedziało komunistycznej władzy „Dość!”. To miasto ucierpiało w wyniku represji. Dlatego musimy kultywować pamięć o tych wydarzeniach. Bądźmy dumni i weźmy udział w obchodach – mówi prezes stowarzyszenia Stanisław Kowalski.
Miłośnicy historii mogą cały czas na Placu Jagiellońskim także oglądać wystawę „Zaczęło się w Radomiu - Czerwiec 76”. Na 24 planszach są prezentowane m.in. unikatowe zdjęcia i dokumenty przedstawiające przyczyny, przebieg oraz konsekwencje robotniczego protestu, w tym także represje jakie dotknęły jego uczestników.