ratusz radom

i

Autor: Wojciech Wójcikowski

Radni przyjęli uchwałę w sprawie podziału Mazowsza

2020-10-28 15:08

Podział województwa mazowieckiego to konieczność - twierdzą radomscy radni, którzy podczas ostatniej sesji przyjęli stanowisko w sprawie zmian na mapie administracyjnej kraju. Wyrazili w nim poparcie dla podziału województwa i uznania Radomia za stolicę nowej jednostki administracyjnej.

Dyskusję na temat podziału województwa mazowieckiego rozgorzały latem, gdy pojawiły się informacje, że w Sejmie trwają prace nad przyjęciem ustawy, która zakładałaby wydzielenie Warszawy z województwa mazowieckiego i stworzenie odrębnego województwa. Wiele samorządów zdecydowało się wyrazić swoje zdanie dotyczące zamiaru zmian na mapie administracyjnej kraju. "Za" podziałem opowiedzieli się także radomscy radni.

- Przygotowaliśmy stanowisko popierające na działania mające na celu wyłączenie Warszawy z Mazowsza - mówi Łukasz Podlewski radny PiS. - Mamy nadzieję, że stolica tego województwa będzie w Radomiu.  To jest główne przesłanie tego stanowiska. Czekamy na takie działania nie tylko jako radni, ale przede wszystkim jako radomianie. Mamy jednak świadomość, że tymi instytucjami musimy się podzielić z innymi miastami na Mazowszu.

Radni Koalicji Obywatelskiej żeby w stanowisku pojawiła się informacja dotycząca umieszczenia w mieście instytucji takich jak wojewoda, sejmik i marszałek województwa.

- Głosowaliśmy za przyjęciem takiego stanowiska, ale chcieliśmy wprowadzić poprawkę, w której znalazłyby się zapis, że to w Radomiu znalazłaby się stolica województwa i urzędy takie jak urząd wojewódzki czy marszałkowski, a także sejmik.  Jako radomianie powinniśmy robić wszystko i tak działać, aby po podziale tutaj była realna władza. To jest walka o interes Radomia, ale też budowanie prestiżu miasta. Takie instytucje to nowe miejsca pracy, ale również wpływy do budżetu miasta. To przykre, że ta poprawka została odrzucona- ocenia Marta Michalska Wilk z Koalicji Obywatelskiej. 

Na razie nie wiadomo, kiedy mogłoby dojść do podziału województwa i kiedy Sejm może zająć się ta sprawą.