Zgodnie z wytycznymi od 1 stycznia 2023 roku ciepłownia musi spełniać normy ekologiczne obowiązujące na terenie unii europejskiej. Wykonawca, do końca 2022 roku zaprojektuje, dostarczy, zamontuje i uruchomi instalacje odazotowania, odsiarczania i odpylania spalin kotłów pracujących w obu ciepłowniach „RADPEC” Emisja gazów i pyłów do powietrza ulegnie dzięki temu znacznej redukcji. Tlenku Siarki – siedmiokrotnie, Tlenku azotu – dwukrotnie oraz pyłów - ponad pięciokrotnie. Dostosowanie zakładu do nowych przepisów spowoduje, że RADPEC nie będzie musiał płacić dodatkowych opłat związanych z zanieczyszczeniem środowiska.
- To bardzo ważna inwestycja. Wszyscy mamy świadomość, że w obecnej formule i w oparciu o dotychczasowe technologie RADPEC może funkcjonować tylko do końca 2022 roku. Cieszę się, że proces modernizacji udaje się prowadzić bez zmian własnościowych. To gwarancja stabilności całego systemu ciepłowniczego
i bezpieczeństwa dostaw ciepła dla radomian – powiedział Radosław Witkowski, Prezydent Miasta Radomia.
Inwestycja ma kosztować ok. 18 mln złotych; 15 milionów to wkład własny, pozostała część będzie pochodziła z kredytu bankowego. Prace mają potrwać do 2022 roku.