Spółka obecnie spełnia normy emisji spalin, a inwestycja jest konieczna aby spełnić planowane na 2023 rok zaostrzone wymagania. RADPEC dołoży do inwestycji ze swojej kasy 18 milionów złotych. Kredytu udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Jego spłata potrwa 20 lat. Władze spółki przekonują, że bez tej inwestycji nie będą mogły dostarczać ciepła dla radomian.
Modernizacja ciepłowni będzie polegała na wyposażeniu kotłów w instalacje oczyszczania spalin oraz zwiększeniu wydajności instalacji odpylania workowego. Dzięki planowanej przez „RADPEC” inwestycji radykalnie zmniejszy się emisja gazów i pyłów do powietrza (SO2 – siedmiokrotnie, NOx – dwukrotnie oraz pyłów - ponad pięciokrotnie). Dzięki temu ciepłownia spełni wymogi prawne wynikające z Dyrektywy IED i Konkluzji BAT. Dotyczą one wartości emisyjnych, które zostały określone w pozwoleniach zintegrowanych dla obu ciepłowni. Pozwoli to uniknąć ewentualnych kar za przekroczenie - od 1 stycznia 2023 - dopuszczalnych stężeń zanieczyszczeń lub podwyższonych o 500% opłat za brak pozwolenia. Niedostosowanie do przepisów może bowiem, zgodnie z prawem, skutkować cofnięciem pozwoleń zintegrowanych. W wyniku realizacji inwestycji zmniejszą się też opłaty za gospodarcze korzystanie ze środowiska wnoszone do Marszałka Województwa - czytamy w komunikacie radomskiego magistratu.
Polecany artykuł:
Przygotowania do inwestycji trwają już od pewnego czasu. Między innymi, wykonano badanie sprawności kotłów WR-25 w ciepłowniach „Południe” i „Północ”, opracowano model finansowy przedsięwzięcia, studium wykonalności czy program funkcjonalno-użytkowy dostosowania kotłów do wymagań prawnych. Dostosowanie do unijnych wymagań musi nastąpić do końca 2022 roku.
Realizacja projektu to także działanie zgodne z uchwałą antysmogową i programem ochrony powietrza uchwalonym przez Sejmik Województwa Mazowieckiego oraz planem gospodarki nisko-emisyjnej przyjętym przez Radę Ministrów. - „RADPEC” S.A. zawsze skutecznie reagował na zmiany przepisów dotyczących ochrony środowiska. Emisja zanieczyszczeń powietrza jest obecnie znacznie poniżej aktualnie obowiązujących norm. Ostatnie inwestycje ograniczyły ilość wytwarzanego pyłu do poziomu niższego o prawie 70% od pułapu ustalonego przepisami. W tej chwili nasza spółka stoi przed największym w historii wyzwaniem dalszej redukcji emisji gazów i pyłów do jeszcze niższych poziomów niż obecnie – podkreśla Tomasz Nita, Prezes Zarządu „RADPEC” S.A.