Program skierowany był do osób palących papierosy i pijących alkohol, którzy zobaczyli u siebie niepokojące objawy takie jak chrypka i ból gardła.
- Wydaje mi się, że w tym czasie udało nam się zrobić kawał dobrej roboty. Przede wszystkim szkoliliśmy lekarzy POZ, szkoliliśmy potencjalnych pacjentów i ich bliskich. Współpracowaliśmy z 73 przychodniami, przeszkoliliśmy w tym czasie 150 osób. Przede wszystkim diagnozowaliśmy osoby z grup wysokiego ryzyka czyli w wieku 40-65 lat, którzy mogą być zagrożone zakażeniem brodawczaka ludzkiego i takie, które miały objawy świadczące o objawach nowotworu głowy i szyi takie jak chrypka czy ból gardła, przebarwienia na błonach śluzowych, różnego rodzaju owrzodzenia w jamie ustnej. Takich osób było 16 tysięcy z tym było 5 tysięcy osób, które miały wykonane badanie fiberoskopem, czyli dość unikatowe w Polsce badanie, polegające na wprowadzeniu endoskopii czyli takiego przewodu z oświetleniem i kamerą przez nos i umożliwiające dokładne obejrzenie jamy nosa, gardła, krtani. W przypadku nowotworów głowy i szyi ta profilaktyka jest bardzo ważna bo u osób u których wykryjemy te zmiany szybciej są leczone w sposób, który pozostawia mniej śladów w dalszym życiu - mówi dr. Tomasz Lewandowski lekarz z Radomskiego Centrum Onkologii.
W akademii onkologicznej na której podsumowano program wzięło udział ponad 70 osób. Spotkanie odbyło się za pośrednictwem internetu.