Świadczenie przysługuje od 1 do 20 września 2020 roku. O jego przyznanie można się starać również wtedy, kiedy szkoła czy przedszkole jest otwarte i pracuje w systemie hybrydowym - tzn. część uczniów pojawia się w murach szkoły, a część uczy się zdalnie. Świadczenie nie przysługuje, jeśli jeden z rodziców może zając się dzieckiem. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy otrzymamy, gdy złożymy u pracodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Formularz ten jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy.
Radomski Zakład Ubezpieczeń Społecznych w czerwcu tego roku przyjął ponad 2200 wniosków o wypłatę zasiłku opiekuńczego.
Z dodatkowego zasiłku opiekuńczego mogą skorzystać rodzicie, którzy sprawują osobistą opiekę nad dziećmi do 8 lat. Świadczenie przysługuje, gdy z powodu COVID-19 zamknięto żłobek, klub dziecięcy, przedszkole, szkołę lub inną placówkę, do której uczęszcza dziecko.
Zasiłek przysługuje również w sytuacji, gdy brak jest możliwości zapewnienia przez wspomniane placówki opieki z powodu ich ograniczonego funkcjonowania np. gdy lekcje odbywają się w trybie hybrydowym - część dzieci uczy się w szkole, a część w domu. O dodatkowy zasiłek opiekuńczy można się także starać w przypadku braku możliwości opieki przez nianię.
Na tych samych zasadach zasiłek przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, oraz do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
Dotyczy to także rodziców lub opiekunów pełnoletnich osób niepełnosprawnych zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia z powodu COVID-19 placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna, tj. szkoły, ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, ośrodka wsparcia, warsztatu terapii zajęciowej lub innej placówki pobytu dziennego o podobnym charakterze - informuje Piotr Olewiński, rzecznik prasowy ZUS.
Polecany artykuł: