Kameralne Lato rozpocznie się już w najbliższą niedzielę. Znamy harmonogram wydarzeń!

i

Autor: Przemysła Skrzydło/kamerlanelato.pl

Ruszyły warsztaty w ramach festiwalu "Kameralne Lato"

2020-08-10 15:45

Hejt w sieci, przemoc, nadużywania narkotyków i alkoholu- to tematy jakie podejmą młodzi ludzie podczas warsztatów filmowych organizowanych w ramach festiwalu "Kameralne Lato." Pracę nad krótkimi filmami podjęli młodzi ludzie z Polski, ale także innych krajów Europy.

Do zadań uczestników warsztatów festiwalu "Kameralne Lato" należy stworzenie koncepcji, scenariusza i zrealizowanie filmu o charakterze profilaktycznym. Na  zrealizowanie zadania mają tydzień. W pracach poszczególnych grup oprócz Polaków biorą udział młodzi ludzie z Polski, ale także z Niemiec, Austrii, Włoch czy Hiszpanii.

- Moja grupa wylosowała temat związany z mową nienawiści- mówi Anna Morawiec - jedna z opiekunek grup warsztatowych. - W tym momencie jesteśmy na etapie prac koncepcyjnych. Naszym zdaniem ta praca na początku jest bardzo ważna. Zastanawiamy się czym jest mowa nienawiści. Czy gest niewerbalny też może być częścią mowy nienawiści. Chcemy, żeby nasz przekaz był silnie perswazyjny, by trafił on do jak największej grupy osób. Tworzenie kampanii społecznej w międzynarodowej grupie mają ogromną moc. W naszej ekipie są osoby z Francji, Włoch czy Hiszpanii. Każdy ma swoje doświadczenia i inne przemyślenia na ten temat. Nasze społeczeństw są różne. Jedne kraje mają problemy z pewnymi zachowaniami, inne mają to za sobą. Możemy zatem dyskutować jak wygląda to w innych krajach.

Podczas warsztatów w roli ekspertów występują policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu.

- Wspieramy wiedzą merytoryczną młodych filmowców podczas warsztatów "Kameralnego Lata" - mówi Katarzyna Kucharska rzecznik mazowieckiej policji. - Jesteśmy do dyspozycji młodych ludzi. Możemy im powiedzieć o danych statystycznych, problemach związanych z poszczególnymi zagadnieniami, a także służymy pomocą prawną.

Jutro w ramach festiwalu odbędzie się konferencja online związana z hejtem w sieci. Wezmą w niej udział specjaliści  jak również policjanci zajmujący się profilaktyką ze wszystkich 28 powiatów w województwie mazowieckim.