fotowoltaika

i

Autor: źródło Pixabay

Samorządowcy stawiają na zieloną energię. Chcą stworzyć powiatowa farmę fotowoltaiczną

2022-08-25 14:13

Pięć gmin z regionu radomskiego oraz starostwo ma wspólny cel - stworzenie powiatowej farmy fotowoltaicznej w Chwałowicach. Podpisano list intencyjny o powstaniu klastra energetycznego. Produkowana czysta energia popłynęłaby na początek do instytucji powiatowych.

Jak na razie chęć uczestnictwa we wspólnym projekcie wyraziły gminy Gózd, Jedlińsk, Wolanów i Zakrzew, oraz starostwa radomskiego. Każdy z podmiotów przeznaczy 50 tysięcy złotych. Sama farma może kosztować 30 milionów złotych.

– Dziś inicjujemy działania, których celem jest poprawa lokalnego bezpieczeństwa energetycznego. Powiat Radomski będzie współpracował przy tworzeniu Klastra Energi Powiatu Radomskiego z czterema gminami: Gózd, Jedlińsk, Wolanów i Zakrzew, a także Krajową Izbą Klastrów Energii i Odnawialnych Źródeł Energii (KIKE). Lista chętnych samorządów może być oczywiście większa, do klastra będą mogły przystąpić również inne miasta czy gminy, a docelowo także przedsiębiorcy. List intencyjny jest pierwszym krokiem w stronę budowy powiatowej farmy fotowoltaicznej, ale w najbliższych dniach wraz z gminami podpiszemy już szczegółowe umowy, wypracowane wspólnie w ostatnich tygodniach. Mamy silną motywację, aby być pierwsi i aby być najlepsi – mówi Waldemar Trelka, starosta radomski.

Skąd wziąć pieniądze na budowę farmy?

– Źródło finansowania takich projektów to głównie środki unijne na transformację energetyczną, w podziale których ma uczestniczyć Ministerstwo Rozwoju i Technologii poprzez m.in. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Szacuje się, że pierwsza kwota wsparcia to około 100 milionów euro. W skali w kraju nie jest to może dużo, ale jeśli weźmiemy pod uwagę, że pierwszeństwo mają klastry energii, jest to już znaczące wsparcie – mówi Tomasz Drzał, dyrektor zarządzający Krajowej Izby Klastrów Energii.

Tego rodzaju inwestycja wpisuje się w proces transformacji energetycznej polegającej na odejściu od węgla.

– Małe gminy nigdy nie będą w stanie udźwignąć kosztów transformacji energetycznej, dlatego cieszę się, że powiat wystąpił jako pierwszy z taką inicjatywą i będziemy mogli w niej uczestniczyć. Dla nas korzyścią z klastra będzie znaczne zmniejszenie kosztów energii elektrycznej, co w skali gminy jest obecnie dużą kwotą - mówi Ewa Markowska – Bzducha, wójt gminy Wolanów.

Farma fotowoltaiczna może powstać za 2-3 lata.