Odkrycia w Borkowicach w kopalni dokonano podczas badań archeologicznych, które prowadzone były latem tego roku. Zachowane ślady należą do 7 gatunków zwierząt- dinozaurów roślinożernych i mięsożernych. Jakością zachowania dorównują one najlepszym znanym odkryciom z Grenlandii, Ameryki Północnej, Afryki Południowej czy Chin. Znaleziska pochodzą z czasów kiedy na południowym Mazowszu było płytkie morze.
- W śladach pozostawionych przez dinozaury można odczytać ich zachowanie i zwyczaje. I tak w Borkowicach mamy ślady pozostawione przez dinozaury biegnące, płynące, odpoczywające i siedzące na błotnistym osadzie oraz wiele enigmatycznych biogenicznych struktur, zapewne związanych z różnorodnymi aktywnościami życiowymi bytujących tam dinozaurów - mówi dr Grzegorz Niedźwiecki współautor odkrycia.
Znalezisko to szansa dla całego regionu.
- Dinozaury stanowią kluczowy element współczesnej kultury fascynując zarówno dorosłych, jak i dzieci. To olbrzymia szansa dla całego regionu na przyciągnięcie nie tylko naukowców, ale też rzeszy turystów. Dla niezamożnych okolic wokół tego stanowiska paleontologicznego kolejne znaleziska mogą stanowić faktyczną dźwignię rozwoju– mówi minister Piotr Dziadzio z Ministerstwa Środowiska i Klimatu.
Dla ochrony i dalszych działań zabezpieczających odkrycia kluczowy jest udział lokalnych samorządów (powiatowego i gminnego), Lasów Państwowych oraz użytkownika złoża.