To był pracowity tydzień dla policyjnej grupy SPEED, bo kończył akcję "Bezpieczne ferie" na Mazowszu. Policjanci zawracali szczególną uwagę na sposób przewożenia dzieci zarówno w autobusach, jak i w samochodach osobowych, a także na stan techniczny pojazdów, sposób przewożenia bagażu, czas pracy kierowców (w przypadku przewozów autobusowych). Sprawdzali również stan trzeźwości kierujących i reagowali na każde zachowanie niezgodne z prawem. O tym, że mieli "ręce pełne roboty", najlepiej świadczy liczba skontrolowanych pojazdów. Przez ostatni tydzień (17-23 lutego) policjanci ujawnili ponad 550 wykroczeń popełnionych przez kierujących z czego 355 to przekroczenia prędkości w tym 7 kierujących, którzy przekroczyli prędkość powyżej 50 km/h na obszarze zabudowanym. Zatrzymali 33 dowody rejestracyjne, 2 pijanych kierowców i jednego, który kierował pomimo zakazu sądowego.
Ci, którzy łamią te najważniejsze przepisy, czyli jadą bardzo szybko, wyprzedzają w miejscach niedozwolonych, wywierają presję na innych uczestnikach ruchu drogowego- to są potencjalni klienci naszych policjantów.
Mówi Jacek Mnich szef mazowieckiej drogówki.
Cechą charakterystyczną patroli SPEED jest dynamiczna kontrola prędkości z pominięciem granic administracyjnych własnych jednostek. Patrole SPEED mogą pojawić się na każdej drodze na Mazowszu. Policjanci z grupy SPEED to doświadczeni funkcjonariusze ruchu drogowego z 11 jednostek garnizonu mazowieckiego, mający do dyspozycji radiowozy wyposażone w system rejestracji wykroczeń drogowych. Wykorzystują również ręczne mierniki prędkości z rejestracją obrazu.
W skład grupy wchodzą nie tylko funkcjonariusze drogówki, ale także policjanci z pionów kryminalnych i do walki z cyberprzestępczością. Ich zadaniem jest monitorowanie stron www i portali społecznościowych w celu uzyskiwania informacji o nielegalnych wyścigach lub osobach uprawiających notorycznie popisową i niebezpieczną jazdę .
Grupa SPEED działa od lipca 2019 roku.