money

i

Autor: pixabay

Świadczenie postojowe: Teraz zleceniobiorca może sam złożyć dokumenty

2020-08-03 13:52

Zakład ubezpieczeń Społecznych udostępnił na Platformie Usług Elektronicznych wniosek o świadczenie postojowe dla zleceniobiorców, w których imieniu zleceniodawca nie złożył takiego dokumentu.

Wcześniej taki wniosek mógł złożyć tylko zleceniodawca. Chodzi o osoby zatrudnione między innymi na umowach zlecenie, czy agencyjnych. Aby starać się o świadczenie umowa powinna być zawarta przed 1 kwietnia 2020 roku. Jakie jeszcze warunki trzeba spełnić?

Umowa nie może dojść do skutku lub nastąpiło ograniczenie jej wykonywania z powodu przestoju w prowadzeniu działalności zleceniodawcy w następstwie COVID – 19. Ważnym warunkiem jest także to, aby przychód z umowy w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku, nie był wyższy od 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału to jest dla wniosków składanych w lipcu i sierpniu od kwoty 15 994,41 zł). Ponadto w przypadku zleceniobiorców nie mogą oni podlegać ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu.

Co ważne, przepisy prawa nie przewidują możliwości składania wniosków za okres wstecz. W tej sytuacji nie można składać wniosku o postojowe uwzględniającego przychody za kwiecień czy maj. Gdy wniosek będzie składany w sierpniu, to powinien w nim być wykazany przychód zleceniobiorcy z wykonywania umowy osiągnięty w lipcu – informuje Piotr Olewiński, rzecznik prasowy ZUS.

ZUS do tej pory wypłacił 2,3 mln świadczeń postojowych na kwotę 4,5 mld zł. W Radomiu to ponad 70 milionów złotych.

Mistrzostwa Radomia w koszykówce 3x3