Radom jako pierwsze miasto w centralnej Polsce ogłosił niepodległość. Dokonało się to już 2 listopada 1918 roku. Włodarze miasta, szkoły oraz społecznicy od lat podkreślają ten fakt, organizując barwne uroczystości w postaci przemarszów czy inscenizacji wydarzeń z 1918 roku. W tym roku będzie inaczej. Tradycją stał się Marsz Wolności, który przez 15 lat organizowało VI Liceum Ogólnokształcące w Radomiu. W tym roku wydarzenie zostało odwołane.
- Gdyby nie pandemia kolejny 16. Marsz Wolności poświęcilibyśmy Teresie Grodzińskiej – sanitariuszce z Radomia, która w wieku dwudziestu jeden lat bohatersko zginęła podczas wojny polsko-bolszewickiej. Podczas tegorocznego Święta Niepodległości powinniśmy także pamiętać o ochotnikach, którzy zgłosili się do Armii gen. Hallera. Wśród nich było aż dziewięćdziesięciu uczniów naszej szkoły. Czterech poległo - przypomina Romuald Lis, dyrektor VI LO.
Dodaje, że szkoła nie rezygnuje całkowicie z obchodów. Będzie m. in symboliczne złożenie kwiatów i niepodległościowa lekcja online.
Symboliczne będą też obchody miejskie. W radomskiej katedrze o godz. 11.00 rozpocznie się msza święta. Natomiast w godz. 12.30-13.00 pod pomnikiem Czynu Legionów w Rynku, 42 Baza Lotnictwa Szkolonego wystawi wartę honorową. W tym czasie przedstawiciele władz, instytucji oraz organizacji pozarządowych złożą pod pomnikiem kwiaty. Natomiast 13 listopada Dom Kultury "Borki" zaprosi do internetu na koncert „Niepodległa Niepokorna”. Wystąpią dzieci uczęszczające na zajęcia wokalne do tej placówki.