Zdjęcie poglądowe

i

Autor: Źrodło: Pixabay (zdjęcie poglądowe)

Krew

Trwają dni honorowego krwiodawstwa

2023-11-23 11:48

Dni od 22 do 26 listopada to czas gdy nie tylko docenia się tych którzy regularnie pomagają oddając krew ale również i dobra okazja by dołączyć do ich grona. Kto może zostać dawcą? O tym w artykule.

Dni honorowego krwiodawstwa obchodzone są corocznie od 51 lat. To święto wszystkich którzy regularnie oddają krew a zostało ustawione przez Polski Czerwony Krzyż w 1972 roku. W ten sposób doceniani są ci którzy regularnie dzielą się lekiem którego nie można wyprodukować a niejednokrotnie robią to od wielu lat.

Jednocześnie dni honorowego krwiodawstwa to również okazja by zostać dawcą do czego zachęca Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu. Decydując się na to jesteśmy w stanie realnie pomóc komuś w potrzebie. Krew jest w zasadzie lekiem który nie zostanie wyprodukowany w laboratorium i nie da się go zastąpić innym a zawsze jest na nią zapotrzebowanie. Niejednokrotnie potrzeba jest takich sytuacjach jak np. wypadki czy w leczeniu poszczególnych schorzeń. Dlatego oddając krew możemy nawet uratować komuś życie.

A kto może takim dawcą zostać? Ogólnie krew mogą oddawać osoby które znajdują się w wieku od 18 do 65 lat. Jednocześnie muszą ważyć minimum 50 kg. Trzeba być również osobą zdrową i nie leczącą się na przewlekłe choroby. Więcej o przeciwwskazaniach możecie przeczytać na stronie RCKiK.

Ile krwi możemy oddać za jednym razem i jak często możemy ją oddawać? Gdy mówiąc o oddawaniu krwi mówimy o krwi pełnej, pobierane jest jednorazowo 450 ml co trwa okło 6-10 minut. Oddawać możemy ją kilka razy w ciągu roku. W przypadku mężczyzny łącznie możemy zrobić to 6 razy w ciągu 12 miesięcy a kobiety 4. Należy jednak pamiętać że odstęp pomiędzy kolejnym pobraniem musi wynosić 56 dni.

Tytuł i odznaka "Zasłużony Honorowy Dawca Krwi" przysługuje po oddaniu określonej liczby krwi w trzech różnych stopniach. Trzeci otrzymamy gdy przekażemy 5 litrów krwi będąc kobietą lub 6 w przypadku mężczyzn lub odpowiadająca tej objętości ilość innych składników. Analogicznie drugi stopień to 10 i 12 litrów w zależności od płci a pierwszy 15 i 18 litrów.

Gdzie oddawać krew? W Radomiu możemy to zrobić w oddziale RCKiK przy ul. Limanowskiego, ale centrum organizuje także liczne akcję wyjazdowę. Więcej o nich przeczytacie TU.