Borkowice

i

Autor: Autor: Państwowy Instytut Geologiczny

Tysiące śladów dinozaurów w Borkowicach. Czy będzie geopark?

2022-06-01 16:12

Odnalezione tropy i kości należą do siedmiu gatunków dinozaurów ale badania będą trwały dalej. Chodzi o odkrycie archeologiczne w kopalni Borkowicach koło Przysuchy. To największe znalezisko śladów jurajskich gadów w Europie.

Przypomnijmy. Znaleziska w kopalni surowców ilastych dokonano w ubiegłym roku. Znaleziono nie tylko ślady, ale też pozostałości kości i inne ślady świadczące o środowisku w jakim żyły dinozaury. Ale to nie koniec poszukiwań bo do sprawdzenia pozostaje hałda surowca.

- W hałdzie leżą dziesiątki tysięcy bloków, tropów, niewiadoma ilość, zupełnie nieznanych jeszcze może nauce znalezisk, taka to jest skala. do tej pory mamy wydobyto około 60 bloków skalnych gdzie znajdują się ślady, tych bloków jest 60. One są systematycznie oczyszczane z osadu. One są opracowywane, wykonywane są skany 3D. Wykonujemy również obserwacje geologiczne. Badamy tło abiotyczne, w którym żyły dinozaury. Badamy jak to się stało, że te ślady tak dobrze zachowały się do tej pory- a są to ślady świetnie zachowane. Mamy także odlewy kości dinozaurów, mamy także szczątki flory, które mogą pomóc w odtworzeniu łańcucha pokarmowego - mówi prof. dr hab. Grzegorz Pieńkowski geolog z Państwowego Instytutu Geologicznego.

Badania to jedno, ale znalezisko w kopalni to ogromna szansa dla regionu.

- Skala tego odkrycia jest tak wielka, że stanowi wartościowy materiał badawczy, ale stanowi rozwoju tego niezamożnego regionu. Wiadomo jakim magnesem są dinozaury w Bałtowie i Krasiejowie. Parki tematyczne mają się dobrze i przynoszą dochody. Nie wszędzie te dinozaury były. Tu mamy autentyk, mamy faktycznie coś, co tu rzeczywiście miało miejsce, czyli mamy pięknie zachowane tropy, możliwość rekonstrukcji tych zwierząt- tłumaczy prof. Pieńkowski.

Na terenie kopalni ustanowiono stanowisko dokumentacyjne. Są plany by powstał tam geopark, pieniądze na jego utworzenie miałyby pochodzić z budżetu państwa.