W ramach Mazovian StartUpolis wspierane są przedsięwzięcia i pomysły na biznesy z branży takich jak: medycyna, ekologia, czy budowa maszyn. Każdy z młodych ludzi może liczyć na wsparcie w kwocie 28 tys. złotych. Zainteresowanie tym projektem jest duże.
- Mamy 6 edycji tego projektu. Za każdym razem możemy wyinkubować 30 nowych firm. W pierwszej edycji zgłosiły się 124 takie firmy. W drugiej edycji zgłosiły się 83 firmy. Z tej pierwszej edycji aż 13 edycji postanowiło się zarejestrować właśnie w Instytucie Technologii i Eksploatacji w Radomiu. Ważne jest wsparcie merytoryczne tych projektów. Za nami nie tylko stoi Instytut Łukasiewicza w Radomiu, ale też 22 najlepsze instytuty Łukasiewicz z całego kraju. Takich szans nie dają inne instytucje-mówi Adam Duszyk dyrektor Instytutu Technologii Eksploatacji Łukasiewicz w Radomiu.
Pieniądze na wsparcie biznesów pochodzą z funduszy unijnych, konkretnie z programu Polska Wschodnia.
- Unia Europejska wspiera rozwój obszarów Polski Wschodniej. Jednym z głównych działań jest wsparcie przedsiębiorczości. Chodzi o to, żeby przedsiębiorcy z Polski Wschodniej mieli możliwość konkurowania z tymi z innych terenów Polski. Zwłaszcza młodzi przedsiębiorcy ze swoimi pomysłami mogą korzystać z tych pieniędzy. Ich działania mogą się przerodzić w konkretne biznesy-mówi Elżbieta Gajewska z przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.
Do 2026 roku instytut wesprze start-upy ponad 20 milionami złotych.
Zobacz galerię z Dni Techniki: