Celem kwalifikacji wojskowej jest sprawdzenie ile osób jest w stanie bronić ojczyzny w momencie zagrożenia. W tym roku przed komisją lekarską stawią się głównie mężczyźni urodzeni w 2004 roku.
- Siedzibą Powiatowej Komisji Lekarskiej Nr 1 jest budynek Starostwa Powiatowego przy ul. Mazowieckiego 7 w Radomiu - sala konferencyjna. Komisja będzie pracować w dni robocze w godz. 16.00-20.00 (z przerwą od 1 do 5 maja), natomiast kwalifikacja wojskowa kobiet odbędzie się tylko w dniu 7 czerwca. Osoby wezwane do kwalifikacji wojskowej są obowiązane zgłosić się na wezwanie w miejscu i terminie ściśle określonym w wezwaniu. Na komisji będą musieli stawić się też kobiety urodzone w latach 1999—2004, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 202022/2023 kończą studia na kierunkach lub kończą szkolę zawodach medycznych, weterynaryjnych, morskich oraz lotniczych, a także: psychologów, rehabilitantów, radiologów, diagnostów laboratoryjnych, informatyków, teleinformatyków, nawigatorów oraz tłumaczy - mówi Marcin Genca rzecznik starostwa powiatowego w Radomiu.
Osoby wobec których orzeczona zostanie kategoria zdolności „A” lub „D” do czynnej służby wojskowej, po uprawomocnieniu się orzeczenia powiatowej komisji lekarskiej (co następuje po 14 dniach od wydania orzeczenia) zostaną przeniesione z urzędu do rezerwy, co oznacza, że tym samym będą miały uregulowany stosunek do służby wojskowej. Osoby z kategorią E nie będą podlegać kwalifikacji wojskowej.