Projekt zakłada zaaranżowanie dziedzińca radomskiego muzeum. Inspiracją do zmian jest ogród botaniczny z Mediolanu, powstały w 1774. Autorem ppmysłu jest Marek Słupek, kierownik działu przyrody. Muzealnicy proponują między innymi posadzenie nowych roślin na dziedzińcu.
- Teren dziedzińca obfituje w świadectwa minionych czasów bowiem to tu odkryto pozostałości XIV-wiecznego warsztatu szewskiego, ślady istnienia pieców chlebowych w przymurnych kamienicach, z resztkami ich fundamentów. Swoistą kropką nad i, dopełnieniem i podkreśleniem historycznej wartości miejsca, jest obecny na dziedzińcu unikalny zespół zieleni o charakterze para-parkowym, z kilkudziesięcioletnimi już dziś okazami świerka pospolitego, tamaryszka czteropręcikowego, tulipanowca amerykańskiego, magnolii Soulange’a, jabłoni hubejskiej, surmii bignionowatej i innych. Szczególnie monumentalny i okazały charakter mają zielone (a na jesieni karmazynowe) kobierce winobluszczu pokrywające szczelnie wschodnie i zachodnie, ściany budynków okalającego dziedziniec kompleksu muzealnego. Dziedziniec od niedawna jest udostępniany publiczności jako element trasy zwiedzania, jednak mój projekt zakłada wykonanie kolejnego kroku jakim jest przekształcenie tego miejsca w przestrzeń wypoczynkowo-edukacyjną – powiedział Marek Słupek.
Miejsce może się stać zielonym azylem i przestrzenią do spotkań kulturalnych. Oprócz nowych nasadzeń projekt obejmuje tez prace budowlane.
- Utworzenie Muzealnego mini ogrodu botanicznego pozwoliłoby na m.in. dobudowanie ażurowych schodów do tarasu, instalację ławek i mebli miejskich w stylu vintage, podświetlenie wewnętrznych murów, montaż mieniącej się kolorami ściany wodnej, stworzenie przestrzeni wygodnej i pozwalającej na odpoczynek i organizację mnóstwa kulturalnych wydarzeń. Projekt zakłada również rearanżację obecnej na dziedzińcu wielogatunkowej roślinności, m.in. poprzez jej iluminację, nasadzenia nowych gatunków pnączy, drzew, krzewów, bylin czy miododajnych kwiatów w mini wirydarzu, który jest nawiązaniem do historii kolegium ojców pijarówi założeń ogrodowych tego typu w średniowiecznych instytucjach. Inspiracją do tych zmian jest m.in. kształt i forma jednego z najstarszych w Europie ogrodu botanicznego Orto Botanico di Brera w Mediolanie, powstałego w 1774 roku z inicjatywy cesarzowej Marii Teresy. Funkcjonujący do dziś mediolański ogród ma otwarty i ogólnodostępny charakter - informuje Dagmara Gac, specjalista ds. PR radomskiego muzeum.
Szacowana wartość budowy ogrodu botanicznego na dziedzińcu muzeum im. Jacka Malczewskiego to prawie pół miliona złotych. Głosowanie w budżecie obywatelskim Mazowsza trwa do 16 listopada.