NOC MUZEÓW

i

Autor: Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia

KULTURA

W ten weekend naszym miastem będzie rządzić kultura! Przed nami NOC MUZEÓW. Co przygotowały radomskie placówki??

2024-05-17 10:07

W najbliższą sobotę (18 maja) odbędzie się ogólnopolska akcja Nocy Muzeów 2024. Instytucje kultury przygotowały dla zwiedzających wiele atrakcji.

Sobotniej nocy radomianie nie powinni spać. W naszym mieście odbędzie się kolejna edycja Nocy Muzeów. Do akcji po raz kolejny włączyły się radomskie placówki w tym m.in. Malczewski, Elektrownia, Łaźnia czy American Corner. Natomiast Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku Noc Muzeów organizuje 19 maja. 

AMERICAN CORNER - ul. Traugutta 31/33 godz.18.00–22.00

Doświadczysz fascynującego połączenia technologii i kultury. W programie: programowanie mini robotów, podstawy druku 3D, VR, gry planszowe, quizy, konkursy i wiele, wiele więcej. 

Łaźnia RKŚTiG - ul. Traugutta 31/33  godz.18.00 – 22.00

Na bazie inspiracji wystawą Witolda Kowalskiego zapraszamy uczestników do tworzenia dwuwymiarowych obrazów inspirowanych naturą, lub przestrzennych obiektów z recyklingu, odkrywając tajemnice znalezionych, przemysłowych odpadów.

Łaźnia – ul. Żeromskiego 56 godz.18.00 - 22.00

Czekają na Was niezwykłe doświadczenia w Fotograficznym atelier, stworzonym przez Radomskie Towarzystwo Fotograficzne.Będziecie mogli wziąć udział w eksperymentach fotograficznych, które zapewnią mnóstwo kreatywnej zabawy!

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia - Kopernika 1 godz.18.00 - 24.00

Wieczór rozpoczniemy o godz. 18.00 otwarciem wystawy na tarasie Paweł Orłowski. Pink Bot. Od godz. 19.00 zwiedzający będą mogli zobaczyć aktualne wystawy oraz wziąć udział w wydarzeniach towarzyszących. 

Muzeum im. Jacka Malczewskiego - Rynek  godz.18.00 - 24.00 

Tegoroczna akcja w Muzeum im. Jacka Malczewskiego odbędzie się pod hasłem "Czasy PRL". W programie m.in. wystawy, warsztaty czy koncerty. Dodatkowo nauczyciele i uczniowie z "Odzieżówki" organizują pokaz mody. Zwiedzający będą mogli też spróbować wody z sokiem z zabytkowego saturatora czy zobaczyć wystawę numizmatyczną "Waluta PRL". Więcej przeczytanie tutaj

Komenda Wojewódzka Policji zs. W Radomiu - 11 listopada 37/59 godz.17.30 - 22.00

18.00 – uroczyste otwarcie Nocy Muzeów w KWP zs. w Radomiu

19.00 – pokaz taktyk i technik interwencji

20.00 – pokaz tresury psów policyjnych

21.00 – dynamiczny pokaz zatrzymania niebezpiecznego przestępcy

W godz. 17.30-22.00 – pokaz nowoczesnego oraz zabytkowego sprzętu transportowego, umundurowania i wyposażenia policjantów, stoiska informacyjno-profilaktyczne, konkursy z nagrodami, prezentacja eksponatów z początku powstania Policji Państwowej, broń zabezpieczona przez policję, wystawa historyczna poświęcona przestępczości w II Rzeczypospolitej, pokazy ratownictwa medycznego, elementy toru sprawnościowego dla kandydatów do policji.

Dodatkowo Resursa Obywatelska organizuje wyjątkowe wydarzenie towarzyszące wystawie „Salvador Dali w Radomiu”. Po zmroku na radomskim Rynku zostanie zaprezentowane barwne plenerowe widowisko nawiązujące do życiorysu słynnego artysty. Spektakl „Trzy oblicza Salvadora Dali” rozpocznie się o godz. 21.30.

Natomiast w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku NOC Muzeów obędzie się nie 18 a 19 maja w godzinach od 12 do 18.

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku 19 maja od godz.12.00 do 18.00 

Tego dnia będzie można nie tylko zwiedzić prezentowane w CRP wystawy, ale także zobaczyć nasze Centrum „od kuchni”.

Otworzymy dla Państwa nasze pracownie – rzeźbiarską i ceramiczną. Będzie można podejrzeć pracę rzeźbiarki Beaty Czapskiej, zwiedzić pracownię ceramiczną i wziąć udział w pokazie toczenia na kole garncarskim. Pokażemy także nasze magazyny rzeźby – dowiedzą się Państwo jak przechowuje się rzeźby i jak je konserwuje, zobaczą Państwo dzieła, których na co dzień nie można oglądać.

Zaprosimy również na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Bezwzględne wyeliminowanie rzeźby. Polska rzeźba pierwszej połowy lat 70.” oraz na historyczny spacer Pałacu Józefa Brandta.

Przygotowaliśmy także warsztaty plastyczne i gry: warsztaty inspirowane kolekcją CRP, warsztaty lepienia w glinie i pałacową grę rodową.