budki lęgowe

i

Autor: Wojciech Wójcikowski

Wieźniowie wykonali 200 budek dla ptaków

2022-03-17 13:41

Ich praca przyniosła efekty tuż przed rozpoczęciem wiosny. Osadzeni z aresztu śledczego przygotowali 200 budek lęgowych dla nadleśnictwa radom. Wszystko w ramach akcji "Lasy dla więźniów, więźniowie i lasy dla przyrody.

Nadleśnictwo zadbało o dostarczenie drewna dla osadzonych, którzy chcieli zrobić budki i przeprowadziło szkolenie oraz pogadankę. Budki wykonano w budynkach Aresztu Śledczego w Radomiu.

- W akcji brało udział 7 osadzonych, wykonywali oni budki w trakcie 11 spotkań w Areszcie Śledczym. Osadzeni bardzo dużo wynieśli z tego cennego programu. Kształtował on ich postawy proekologiczne i zajmował czas. Osadzeni są zamknięci w celach, rzadko wychodzą. Tu mieliśmy okazję, żeby skorzystali z pomocy nadleśnictwa i trochę ten swój czas zagospodarowali - mówi ppłk Marcin Pawlikowski zastępca dyrektora Aresztu Śledczego w Radomiu.

Praca wykonana przez osadzonych ma znaczenie dla lasów.

- Budki lęgowe są ważnym elementem ochrony lasu i przyrody. Dzięki ich wywieszeniu zwiększa się liczba miejsc do gniazdowania ptaków, co wpływa także na zwiększenie bioróżnorodności leśnego świata. Ptaki gnieżdżąc się w zawieszonych budkach w lesie i wyprowadzają więcej lęgów. Aby wykarmić pisklęta zbierają przy tym duże ilości owadów, w tym również żerujących na liściach drzew. Na skutek silnych uszkodzeń blaszek liściowych, odgrywających ważną rolę w przeprowadzaniu procesów fotosyntezy roślinność leśna jest osłabiona i bardziej podatna na choroby, co zwiększa ryzyko ze strony innych szkodliwych dla lasu organizmów. Dzięki wzmożonej aktywności ptaków, szczególnie przy zdobywaniu pokarmu dla piskląt, zbierają one wiele z tych owadów tym samym ograniczając ich populację. W ten sposób ograniczają potencjalne szkody, a tym samym las jest w lepszej kondycji zdrowotnej - wyjaśnia Hubert Ogar z Nadleśnictwa Radom.

Pierwsze budki zawisły już w Lesie Kapturskim. Kolejne mają pojawić się między innymi w Puszczy Kozienickiej.