Wspólne inicjatywy, czy praktyki dla studentów. Uniwersytet podpisuje umowę z muzeum

2021-03-23 12:28

Uniwersytet Technologiczno Humanistyczny i Muzeum Jacka Malczewskiego zacieśniają współpracę. Jej warunki zawarto w podpisanej przez obie strony umowie.

Jej beneficjentami będą pracownicy muzeum oraz studenci i pracownicy Wydziału Filologiczno-Pedagogicznego UTH. W planach są między innymi wspólne inicjatywy kulturalne, możliwość odbycia praktyk przez studentów UTH w muzeum, czy też świadczenia wolontariatu na jego rzecz.

- Celem umowy jest rozpoczęcie współpracy i zacieśnienie więzi między muzeum a środowiskiem akademickim. Ma ona służyć m.in. podnoszeniu jakości kształcenia. Muzeum, w miarę swoich możliwości, zobowiązało się do wspierania i pomocy organizacyjnej przy podejmowanych wspólnych inicjatywach kulturalnych i naukowych. Chcemy także stworzyć warunki do realizacji praktyk zawodowych dla wybranych studentów Wydziału Filologiczno-Pedagogicznego UTH, mówi Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. – Zależy nam na pozyskiwaniu nowych, młodych i otwartych osób, które mogą wnieść nową energię i pomysły do naszej instytucji. Współpraca z uniwersytetem sprzyja temu działaniu, dodaje Leszek Ruszczyk.

- Uczelnia w ramach działalności Wydziału zobowiązuje się do kształcenia studentów na specjalistów w dziedzinie komunikacji społecznej według zapotrzebowania zgłaszanego przez rynek kultury, w tym Muzeum. Uczelnia także, poprzez Wydział Filologiczno-Pedagogiczny, będzie brała aktywny udział w wydarzeniach kulturalnych i promocyjnych organizowanych przez Muzeum. Studenci, w ramach wolontariatu, wspomagać będą Muzeum w jego działaniach statutowych, uczestniczyć w redagowaniu czasopisma „Arte Fakty”, publikować tam własne teksty (artykuły naukowe, recenzje, felietony, eseje, reportaże wywiady), prowadzić działania promujące Muzeum w mediach tradycyjnych i społecznościowych, informuje prof. Dariusz Trześniowski, rzecznik uczelni i dziekan Wydziału Fililogiczno-Pedagogicznego. - Muzeum zobowiązuje się do udzielania wsparcia, pomocy organizacyjnej przy podejmowaniu przez Strony wspólnych inicjatyw kulturalnych i naukowych (jak wystawy, sesje naukowe, wykłady, spotkania z twórcami), a także stworzy warunki do realizacji praktyk zawodowych dla studentów Wydziału Filologiczno-Pedagogicznego, dodaje prof. Trześniowski.

- Warto powracać do dziedzictwa artystycznego Jacka Malczewskiego, przypominając o radomskich korzeniach tego wybitnego twórcy. Jacek Malczewski, obok Jana Kochanowskiego i Witolda Gombrowicza, winien stać się - symbolicznym promotorem potencjału (nie tylko kulturowego) miasta i regionu, powiedział prof. dr hab. Sławomir Bukowski, rektor UTH.

Nowe eksponaty Muzeum Malczewskiego w Radomiu
Sonda
13 dni wolnych to wystarczająca liczba?