Festiwal gombrowiczowski w Radomiu

i

Autor: Teatr Powszechny w Radomiu

XIV Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski w Radomiu tuż, tuż. Jakie będą atrakcje mimo pandemii?

2020-10-01 17:20

12 spektakli w teatrze i studio festiwalowe w internecie będzie można oglądać spektakle tegorocznego Festiwalu Gombrowiczowskiego. Oprócz gospodarza wystąpi 9 teatrów z Polski i 1 z Węgier. Impreza odbędzie się od 10 do 17 października. W konkursie weźmie udział 12 zespołów. Czy mimo pandemii przyjadą teatry zagraniczne? Jakie zasady sanitarne będą obowiązywały w czasie imprezy?

W tym roku w konkursie oprócz gospodarza wystąpią - ze względu na pandemię - głównie zespoły z Polski. Konkurs festiwalowy tradycyjnie otworzy zespół  gospodarzy czyli w wykonaniu aktorów Teatru Powszechnego w Radomiu zobaczymy premierową adaptację "Pornografii". O zwycięstwo w eliminacjach w sumie rywalizować będzie dwanaście spektakli. Wystąpią - ze względu na pandemię - przede wszystkim prestiżowe polskie teatry, m. in.: Teatr Bagatela z Krakowa, Teatr Miejski im. W. Gombrowicza z Gdyni,  Teatr im. L. Solskiego z Tarnowa, Akademia Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego z Krakowa. Będzie też międzynarodowy akcent czyli Teatr Maladype z Węgier. Spektakle oceniać będzie jury w składzie: Bożena Sawicka - naczelnik Departamentu Narodowych Instytucji Kultury MKiDN, kulturoznawca i teatrolog, Jacek Wakar – dziennikarz i krytyk teatralny, Tomasz Tyczyński – dziennikarz i kierownik Muzeum Witolda Gombrowicza, oddziału Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, Łukasz Maciejewski - polski dziennikarz, filmoznawca, krytyk filmowy, krytyk teatralny. Małgorzata Potocka, dyrektor Teatru Powszechnego w Radomiu zapewnia, że wraz z calym zespołem organizacyjnym zamierza stworzyć nową odsłonę festiwalu. - Zgodnie z dążeniem i przesłaniem Witolda Gombrowicza, który nieustannie poszukiwał nowej formy, w tym roku pragniemy przedstawić naszej publiczności różne przestrzenie sztuki. Prezentujemy twórców wielu dziedzin, których droga artystyczna jest nieustannym poszukiwaniem formy. Pragniemy pobudzać kreatywność, poszerzać horyzonty i inicjować dyskusje. Szczególnie z udziałem młodego pokolenia, które na nowo odkrywa Gombrowicza - twierdzi Małgorzata Potocka. W czasie festiwalu nie zabraknie wydarzeń towarzyszących.  Codziennie po konkursowych prezentacjach w Klubie Festiwalowym odbywać się będą spotkania z twórcami. Poprowadzi je Robert Utkowski – dziennikarz, pisarz oraz pracownik Muzeum Gombrowicza we Wsoli. Na scenie Kotłownia zobaczymy m. in. zespół teatralny z Resursy. W programie też wernisaż prac w konkursie na najciekawszy plakat Gombrowiczowski, koncerty oraz spotkania z artystami i twórcami.

Impreza zrealizowana zostanie dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Miejskiego w Radomiu, Ambasady Węgier w Warszawie oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. 

Ze względu na zagrożenie epidemiczne czynne będzie studio festiwalowe on - line, transmitujące wydarzenia w sieci. Obowiązywać będą podobne zasady sanitarne, jakie wdrożone są radomskim teatrze w czasie normalnej pracy instytucji.