Laureatka nagrody Gombrowicza

i

Autor: Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli

Znamy laureatkę Nagrody Gombrowicza. Kto zdobył laury w tym roku?

2020-09-22 15:06

Barbara Sadurska laureatką nagrody Gombrowicza za rok 2019. Taką decyzję podjęła kapituła konkursu i ogłosiła wyniki piątej edycji ogólnopolskiego konkursu, w którym jurorzy wyłaniają najlepszy debiut prozatorski roku. Ze względu na pandemię nie było uroczystości z udziałem mediów i publiczności, wyniki konkursu ogłoszono on - line. W Gronie finalistek znalazło się pięć autorek. Wygrała "Mapa" Barbary Sadurskiej.

- Trudno mi mówić o mojej książce, bo pisałam ją bez myśli  tym, że będzie wydana. Dlatego ważniejsze są dla mnie wrażenia czytelników. Słyszę głosy, że jest o złu, o przemocy ... Może i tak.  Dla mnie jest bardziej o wolności. Jest tam dużo światła i wiatru - powiedziała autorka.

Z kolei jurorzy docenili kunszt twórczy autorki. Jak przyznaje Jerzy Jastrzębski, który przewodniczył kapitule konkursu, "Mapa" jest zarówno zbiorem opowiadań jak i powieścią. - Jeśli czytać ją jako zbiór opowiadań, to są to krótkie fabuły, opowiadane niezależnie od siebie. Ale jeśli czytać je jako powieść, to widać, że „Mapa” się składa, że opowieści odbijają się wzajemnie, że odbijają się bohaterowie, a także przedmioty. Ta książka ma skomplikowaną strukturę i dla miłośników literatury na pewno będzie czymś fascynującym do odczytania i rozszyfrowania – podkreśla przewodniczący kapituły. Z kolei Józef Olejniczak, członek jury  zwrócił uwagę na przesłanie tekstu. – To niemodne słowo, ale muszę to podkreślić: to książka mądra i zawierająca bardzo mądrą przestrogę – wyjaśnia.

W tym roku pod ocenę jury przekazano 106 książek, zgłoszonych przez wydawnictwa i samych autorów. Od czerwca czytała je kapituła   w składzie: Jerzy Jarzębski (przewodniczący kapituły), Ewa Graczyk, Anna Kałuża, Zofia Król, Zbigniew Kruszyński, Józef Olejniczak, Justyna Sobolewska i Tomasz Tyczyński (sekretarz). Do finału nominowano pięć autorek: Joannę Gierak-Onoszko za książkę „27 śmierci Toby’ego Obeda” (Dowody na Istnienie), Dorotę Kotas za „Pustostany” (Niebieska Studnia), Barbarę Sadurską za „Mapę” (Nisza), Natalkę Suszczyńską za „Dropie” (Ha!art) i Urszulę Zajączkowską za „Patyki, badyle” (Marginesy).

Wszystkie wyróżnione książki to debiuty prozatorskie ich autorek. Nagrody wręczane są od 2016 roku. Wręczeniu nagrody towarzyszy festiwal Opętani Literaturą. Jak informuje sekretarz kapituły i kurator Muzeum Witolda Gombrowicza – Tomasz Tyczyński - w tym roku ze względu na pandemię festiwal potrwa od 13 do 22 listopada i będzie miał skromniejszy program. W planach są m.in. spotkania z nominowanymi autorkami oraz dyskusja kapituły, podsumowująca pięciolecie nagrody.