Rower miejski

i

Autor: Wojciech Wójcikowski

Był przez trzy lata, potem zniknął. Co dalej z rowerem miejskim?

2022-01-07 14:21

Przez trzy sezony mogli z niego korzystać amatorzy dwóch kółek z Radomia. Jednak od dwóch lat stojaki na rower miejski są puste. Pytanie czy jednoślady powrócą pozostaje nadal otwarte.

Przed pandemią radomianie mogli korzystać z 27 stacji na terenie całego miasta. Do dyspozycji Radomia było 270 rowerów. Po trzech latach obsługi przez operatora, Miejski Ośrodek sportu i Rekreacji miał ogłosić nowy przetarg na wybór firm, która byłaby operatorem rowerów. Jednak pandemia i spadek dochodów miasta pokrzyżował te plany. U progu nowego roku otwartym zostaje pytanie Czy miejskie rowery wrócą do Radomia?

- Ostatnie miesiące funkcjonowania roweru miejskiego pokazywały duże spadki wypożyczeń. Pojawia się pytanie, czy one były spowodowane stanem technicznym i serwisowaniem rowerów, czy jednak taka formuła miejskiego roweru się wyczerpała, bo ludzie kupili sobie swoje rowery i nie muczą korzystać z miejskich. Są miasta, które rezygnują z tego typu rozwiązań, są też takie na przykład Trójmiasto lub Kielce gdzie ten system roweru miejskiego jest rozwijany- mówi Sebastian Pawłowski z Bractwa Rowerowego w Radomiu.

Rower miejski funkcjonował w Radomiu od 2017 roku.