Odbudowa zamku ma być prowadzona w budynku gdzie obecnie mieści się plebania przy kościele farnym na Starym Mieście. O potrzebie odbudowy od lat mówią społecznicy, którzy założyli Kolegium Odbudowy Zamku. Zanim jednak rozpoczną się prace trzeba skompletować wszystkie dokumenty.
- Mam nadzieję, że prace ruszą. Mamy przygotowaną dokumentację i cały czas możemy liczyć na deklarowane pieniądze. Dwa miliony złotych mamy zagwarantowane w rezerwie premiera i one czekają. Podpisaliśmy dwa lata temu umowę z marszałkiem województwa, który zadeklarował sfinansować rewitalizację obiektu. Chcemy, żeby właścicielem tego budynku była gmina miasta Radomia, a nie jakaś instytucja w Warszawie, czy też urząd reprezentowany w ten czy inny sposób. My radomianie mielibyśmy być gospodarzem było miasto. jedyny warunek to wpisania tego zadania do budżetu miasta Radomia i tego nie możemy się doprosić od dwóch lat, a od tego wszystko musi się rozpocząć. Wszystkie działki są działkami miejskimi. Trudno, żeby ten wycinek należał do kogoś innego - mówi Jarosław Kowalik z Kolegium Odbudowy Zamku w Radomiu
Na pomysł odbudowy przychylnym okiem patrzą władze samorządu Mazowsza.
- Jeżeli te prace się rozpoczną to być może samorząd województwa zaangażuje się w proces odbudowy chociażby przez swoje instytucje muzealną jaką jest Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu- mówi Rafał Rajkowski wicemarszałek województwa mazowieckiego.
Zamek w Radomiu został wzniesiony za panowania Kazimierza Wielkiego. To tam zatrzymywali się królowie głównie dynastii Jagiellonów. W 1505 roku Sejm uchwalił tu konstytucję Nihil Novi. Zamek został zniszczony i przebudowany w czasach potopu szwedzkiego.