Starania o to by budynek został wpisany do rejestru pojawiły się po tym, jak w przestrzeni publicznej pojawiły się informację, że Agencja Rozwoju Przemysłu zamierza wyburzyć budynek i na tym miejscu wybudować nowoczesny biurowiec z przestrzenią dla firm. O to by tego nie robić apelowali do prezesa PIS Jarosława Kaczyńskiego radomscy społecznicy. Dziś budynek na 1905 roku jest wpisany do rejestru.
- Mogę powiedzieć, że mamy dokument o wpisaniu tego obiektu do rejestru zabytków w ręku. Do tego dokumentu jest odpowiednie uzasadnienie. Ta decyzja nie jest jeszcze prawomocna. Ona ma się uprawomocnić za dwa tygodnie. Wtedy też zacznie obowiązywać jako prawo i wtedy właściciel będzie mógł rozpocząć tam jakiekolwiek prace - mówi Jarosław Kowalik z Radomskiego Samorządu Obywatelskiego. Sama inicjatyw wpisania tego obiektu do rejestru zabytków wyszła od radomskiej delegatury ochrony zabytków. My dołączyliśmy w pewnym momencie stając się stroną postępowania. Składaliśmy różnego rodzaju pisma i opinię na ten temat - mówi Jarosław Kowalik z Radomskiego Samorządu Obywatelskiego.
Przypomnijmy. Zapowiedzi rewitalizacji budynku gdzie przed laty mieściła się Fabryka Broni padły 5 lat temu podczas kampanii wyborczej. Wtedy padły zapowiedzi przekazania 80 milionów złotych na rewitalizacja budynków po dawnej fabryce broni i zakładach metalowych Łucznik. Po remoncie miał powstać nowoczesny biurowiec gotowy do przyjęcia kilkudziesięciu renomowanych firm. W tym czasie Agencja Rozwoju Przemysłu złożyła i wycofała dwa wnioski o pozwoleniu na budowę.