Pożar lasu w Prośnie w gminie Nowe Miasto nad Pilicą w powiecie grójeckim

i

Autor: pixabay

Gigantyczny pożar lasu na Mazowszu

2022-05-12 17:47

Ogromny pożar lasu w miejscowości Prosno w gminie Nowe Miasto nad Pilicą w powiecie grójeckim. Ze wstępnych szacunków wynika, że ogień mógł objąć nawet sto hektarów lasu. Na miejscu już jest ponad 30 zastępów zawodowej i ochotniczej straży pożarnej. Jadą kolejne. W akacji gaśniczej biorą udział również samoloty typu Dromader oraz śmigłowce. Na miejscu zdarzenia obecni są również policjanci.

Płonie prawie 100 hektarów lasu w miejscowości w Prosno w gminie Nowe Miasto nad Pilicą w powiecie grójeckim. - Podjęliśmy już szerokie działania gaśnicze, ale sytuacja jest trudna, informuje Katarzyna Urbanowska, rzecznik mazowieckiej straży pożarnej:

Na chwile obecną objętych jest około 100 hektarów lasu. Las jest częściowo państwowy, częściowo prywatny. W prywatnych lasach drogi przeciwpożarowe nie są utrzymane w najlepszym stanie, dlatego działania gaśnicze są utrudnione. Na chwilę obecną pracuje ponad 30 zastępów jednostek ochrony przeciwpożarowej, w tym również działają trzy samoloty typu Dromader oraz zadysponowane są dwa śmigłowce.

Na miejscu pracuje również policja, które kieruje ruchem drogowym. - Niestety działania strażaków utrudnia pogoda, dodaje Urabnowska.

Myślę, że akcja może potrwać jeszcze od kilku do nawet kilkunastu godzin, ponieważ pożar cały czas się rozwija. Niestety wiatr utrudnia sprawę, ponieważ przenoszone są płonie nawet na inne części lasu. Tak, więc pogoda jest nie sprzyjająca, ale strażacy cały czas walczą. Na ten moment wiemy, że w miejscowości Prosna działania gaśnicze skupione były na ochronie budynków gospodarczych i na chwilę obecną te działania zakończone są sukcesem, czyli budynki zostały obronione.

Przyczyny pożaru nie są znane. Sprawę zbadają biegli z zakresu pożarnictwa Lasów Państwowych oraz Policja.

Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu tylko w maju doszło do 11 pożarów o łącznej powierzchni ponad 1,5 hektara.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE