esterka

i

Autor: Wojciech Wójcikowski

Jest koncepcja Muzeum Historii Radomia

2020-02-19 14:53

Rekonstrukcja Apteki pod Białym Orłem​ i gabinetu Walerego Przyborowskiego. Wizualizacje Bramy Krakowskiej i Klasztoru ojców Bernardynów. Jest pierwsza koncepcja powstania Muzeum Historii Miasta Radomia. Instytucja znajdzie się w kamienicach Gąski i Esterki.

Jak na razie w dwóch kamienicach trwa remont. Budowlańcy kładą instalację wentylacyjną i IT. Pierwotnie remont zabytkowych kamienic miał zakończyć się w lipcu, jednak ze względu na rozszerzenie prac, termin ich zakończenia ulegnie przesunięciu. Wyremontowane budynki będą mieć powierzchnie 6000 metrów kwadratowych. Choć powierzchnia nie jest duża, to właśnie będzie się znajdować Muzeum Historii Radomia. Według pierwszych koncepcji będzie to instytucja, która połączy nowoczesność, historię i tradycję.

- Będzie sześć stanowisk w formie  średniowiecznych rycerskich hełmów, które będą wisiały z sufitu. Będzie można sobie taki hełm założyć na głowę, w środku zainstalowane będą gogle VR. Bedzie można przenieść się w czasie na przykład do XIV wieku i stanąć na przykład na szczycie Bramy Krakowskiej – mówi Adam Duszyk, historyk pełnomocnik ds utworzenia Muzeum Miasta Radomia. W pewnym momencie na przykład wejdziemy do Apteki Pod Białym Orłem z pierwszej połowy XIX wieku, gdzie nie będzie żadnej elektroniki, tylko oryginalne meble, szkła apteczne, waga, kasa. Będzie tam plafon z orłem odtworzony na suficie. Planujemy też odtworzyć gabinet Walerego Przyborowskiego, historyka mieszkającego  i pracującego w Radomiu. Mamy jego kałamarz, biurko, fotel a także obrazy, które wisiały w jego gabinecie. Będzie bardzo dużo multimediów, planujemy 50 nośników LCD. W planach mamy też fotoplastikon, gdzie będziemy mogli pokazać zdjęcia miasta z końca XIX i początku XX wieku. Ze względu na ilość miejsca, chcemy pokazać historię Radomia od X wieku do roku 1945.

Nowe muzeum ma być jednostką podległą Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Za jej finansowanie ma odpowiadać Samorząd Mazowsza. Placówka ma być gotowa w 2022 roku.

Rozmowa z Adamem Duszykiem o Muzeum Historii Radomia